گارنت آلماندین و ردولیت

نامه الکترونیک چاپ PDF

این سکه طلا بزرگترین و گرانترین سکه طلای جهان است، اعلام کردنودو نه ممیز نود و نه صدم درصد عناصر تشکیل دهنده این سکه طلای باارزش را که یک هزار و دوازده کیلوگرم وزن دارد، طلای خالص تشکیل می دهد. پهنای این سکه طلای بزرگ هشتاد سانتیمتر و ضخامت آن دوازده سانتیمتر است. ساخت این سکه طلای بزرگ هجده ماه وقت گرفته است. ارزش این قطعه طلا پنجاه و سه میلیون و پانصد هزار دلار استرالیا معادل چهل میلیون و چهارصد هزار یورو برآورد شده است. همچنین بخوانید: گرانقیمت ترین سکه های جهان

 

کلمه آلماندین از alabandicus گرفته شده است – اسمی که توسط Pliny the Elderبرای carbuncleابداع شد که به مقدار کمتری در آلاباندا (Alabanda) در آسیای صغیر کشف شد.

گارنت آلماندین گاهی به اشتباه آلماندیت almanditeنامیده می شود. آلماندین به خانواده مواد معدنی گارنتتعلق دارد که در سنگ های دگرگون شده یافت و به تشکیل سنگ های آلترامافیک آذرین مربوط می شود. گارنت در گروه مواد معدنی سیلیکات به عنوان نزوسیلیکات طبقه بندی می شود.

 گارنت ها بر اساس رنگ و ترکیب شیمیایی در 6 گروه قرار می گیرند. آلماندین ، آندرانیت ، گراسولاریت، پیروپ ، اسپسارتیت و اوواروویت. آلماندین یکی از انواع آلومین آهن ( سیلیکات آلومینیوم آهن) گارنت است و زمانی که آهن با منیزیم جایگزین شود تبدیل به گارنت آلمینیوم منیزیم، پیروپ می شود. آلماندین در داخل یا چسبیده میکاشیست mica-schist یا گنیس gneiss یافت می شود.

 زوائد سوزنی در آلماندین- © AGS Labsآلماندین در ماتریس گنیسی Gneissic Matrix 

رنگ گارنت آلماندین نارنجی متمایل به قرمز، قهوه ای متمایل به قرمز، قرمز متمایل به قهوه ای ، قرمز تیره یا قرمز متمایل به بنفش است. به انواع بنفش متمایل به ارغوانی بخاطرسیریام -پایتخت باستانیپگوPegu (Bago) در برمه ی صغیر (Lower Burma)- گاها نام های سیریام (Syriam)یا پگوداده می شود. به گارنت سیریام، آمیتیستینamethystine یا گارنت شرقی نیز گفته می شود.ردولیت (یاقوت قرمز -سیلان)

رودولیت اغلب به یاقوت قرمزسیلان اشاره دارد که از کلمه یونانی rhodonlithos یا سنگ رز مانند گرفته شده است. ردولیت ترکیبی از گارنت آلماندین و پیروپ است و حاوی مقداری آلومینیوم (Al)، آهن (Fe) ، و منیزیم(Mg) است که به آن رنگ الوکروماتیک (allochromatic) می دهند.

منابع اولیه ردولیت در کنیا ، موزامبیک ، سری لانکا (سیلان),، ایالات متحده امریکا و زیمباوه یافت شده است. زمانی که رسوبات قابل توجهی از الماندین با کیفیت در منطقه شمالی استرالیای جنوبی یافت شد، به آن لقب یاقوت قرمز استرالیایی داده شد. آلماندین در نزدیکی فورت رنگل آلاسکا (Fort Wrangell, Alaska) نیز کشف شده است. آلماندین نیز مانند دیگر گارنت ها بلورهای گردی با 12 لوزی یا 24 وجه تشکیل می دهد. آلماندین تک شکست است و ممکن است هنگام مشاهده با قطبش نما شکست مضاعف غیر عادی ای از خود نشان دهد. الماندین، هنگام مشاهده با طیف نما در زیر یک نور قوی دارای سه نوار جذب است.

  • منبع خبر: آموزشگاه گوهرتراشی و گوهرشناسی آرگو