خواستگاه سنگ جواهر

نامه الکترونیک چاپ PDF

بعضی ها اصلا نمی توانند سری به فروشگاه هازیورآلاتبدلیبزنندبررسی به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، شورای جهانی طلا اعلام کرد، تقاضای طلا در کشورهای بزرگ آسیایی از جمله چین و هند در سه ماه نخست امسال با کاهش روبرو شده است. تقاضای مصرفی طلا در چین بزرگترین بازار جهان در این مدت با 18 درصد کاهش به کمتر از 263 تن رسیده است. تقاضای چین برای سکه و شمش طلا نیز با افت 55 درصدی در سه ماه نخست امسال روبرو شده است. بر اساس این گزارش تقاضای طلا از سوی مصرف کنندگان هندی نیز در این مدت با 25 درصد کاهش به کمتر از 190 تن رسیده است. تقاضای جواهرات طلا نیز در این مدت بیش از 9 درصد کاهش داشته است. تقاضای سکه و شمش طلا نیز در هند بیش از 54 درصد افت داشته است.


اما گوهرها از کجا آمده اند؟
بیشتر گوهرها درواقع بلورهای معدنی هستند (بجز سنگهای آلی غیر معدنی مثل مروارید، مرجان و کهربا)، بلورهای معدنی از طریق ترکیب طبیعی شیمیایی، گرما و یا فشار شکل می گیرند و این مواد شیمیایی بر شکل و رنگ بلورها اثر می گذارند. 
بیشتر بلورهای معدنی ریز هستند اما تعداد کمی از آنها رشد میکنند و به اندازه کافی بزرگ و مناسب می شوند تا به صورت گوهرهایی با زیبایی نادر تراش بخورند. آن گوهرها بزرگترین افتخار دنیای کانی هستند.
مواد معدنی نقش مهمی در زندگی روزانه ما بازی می کنند. گرچه ما آگاهانه درباره آنها فکر نمی کنیم. آنها صخره ها را در پوسته زمین شکل می دهند و خانه ها، بزرگراهها و حتی ماشین های ما را پر می کنند.

بلورهای معدنی طی یکی از سه فرایند سنگ سازی شکل می گیرند و بنابراین در یکی از سه دسته زیر قرار می گیرند: سنگ های آذرین، سنگ های رسوبی و سنگ های دگردیسی.
سنگ های آذرین: در اعماق زمین، ترکیب داغ سنگهای گداخته و گازها، ماگما نامیده می شود. هنگامی که ماگما به سمت بالا فوران می کند، فشار شدیدی به وجود می آید که سنگ های روان را با فشار به سمت سطح می راند. گاهی همچون گدازه عبور می کند.
ماگما به کندی سرد می شود تا سنگهای آذرین را شکل دهد و درون فضای این سنگها و حباب های گاز، بلورهای بهم پیوسته رشد می کنند. مواد معدنی موجود ، زمان سرد شدن و محیط ، همگی در شیوه شکل گیری این بلورها نقش مهمی ایفا می کنند. نمونه های گوهرها یافت شده در سنگ های آذرین شامل الماس (diamond)، توپاز(topaz)، کونزایت (kunzite) و یاقوت سرخ (spinel) است.
سنگ های رسوبی: خرده سنگ های نزدیک سطح زمین اغلب در بستر رودخانه و بستر دریا شسته می شوند. در طول زمان، لایه های خرده سنگها، گل و سایر عناصر آلی و غیر آلی بهم فشرده می شوند تا به سنگهای سخت تبدیل شوند.
گاهی موجودات دریایی، حشرات و سایر عناصر آلی در شکل گیری این سنگها به دام می افتند. نمونه های سنگ های رسوبی شامل سنگ آهک، سنگ رست و سنگ ماسه است. بیشتر گوهرها به طور شگفت انگیزی در رسوبات یافت می شوند. این ته نشین های رسوبی که شامل گوهرهایی مثل یاقوت کبود (sapphire) و یاقوت (ruby) هستند، در بستر رودخانه ها یافت می شوند.
سنگ های دگردیس: فشار شدید و دمای بالا در واقع می توانند باعث تبلور مجدد که ترکیب سنگ را تغییر می دهند، شوند. این امر در اعماق پوسته زمین و نیز از طریق تماس مستقیم با ماگمای داغ رخ می دهد. زمرد (Emerald) گاهی در آبهای گرم پوسته زمین با ماگما ترکیب می شود.

 

سایر نمونه های سنگ های دگردیس شامل یشم (jadeite) و زبرجد (peridot) می باشد.

در هر یک از موارد بالا بلورها همچون اتم ها رشد می کنند تا مجموعه ای را که در عین حال دارای ساختار منظم است را شکل دهند. ساختار و ترکیب شیمیایی مواد معدنی ویژگی های بلور، همچون شکل، سختی، شکاف، شاخص انکساری و بسیاری دیگر را شکل می دهد.