هر مرواریدی که همیشه غلتان نیست

نامه الکترونیک چاپ PDF


امروزه ، برای تنوع بیشتر ، روی انواع ساخته های طلا و جواهر ، سنگ  های تزئینی به کار برده می شود . این سنگ ها بیشتر بدلی و فاقد ارزش هستند . هم چنین ، بیشتر از سنگ های رنگی به رنگ آبی ، صورتی ، سیاه ، زرد یا نارنجی و از همه بیشتر سفید استفاده می شود ، که به شکل و فرم برلیان تراش داده شده اند و به آن ها اتمی بیشتر سفید استفاده می شود ، که به شکل و فرم برلیان تراش داده شده اند و به آن ها اتمی گفته می شود . البته این اصطلاح نادرست است . این سنگ های روی انواع طلاهای زرد و سفید و در ویترین گوهرفروشی ها بسیار با جلوه و زیبا هستند ، اما متاسفانه پس از مدتی استفاده پس از مدتی استفاده ، رنگ ها تغییر میکند و دیگر آن زیبایی گذشته را ندارند . در هر اونس را تجربه کرد.

 

 

 

 

 

 

 

امروزه ، برای تنوع بیشتر ، روی انواع ساخته های طلا و جواهر ، سنگ های تزئینی به کار برده می شود . این سنگ ها بیشتر بدلی و فاقد ارزش هستند . هم چنین ، بیشتر از سنگ های رنگی به رنگ آبی ، صورتی ، سیاه ، زرد یا نارنجی و از همه بیشتر سفید استفاده می شود ، که به شکل و فرم برلیان تراش داده شده اند و به آن ها اتمی بیشتر سفید استفاده می شود ، که به شکل و فرم برلیان تراش داده شده اند و به آن ها اتمی گفته می شود . البته این اصطلاح نادرست است . این سنگ های روی انواع طلاهای زرد و سفید و در ویترین گوهرفروشی ها بسیار با جلوه و زیبا هستند ، اما متاسفانه پس از مدتی استفاده پس از مدتی استفاده ، رنگ ها تغییر میکند و دیگر آن زیبایی گذشته را ندارند . گفتنی است ، وجه این سنگ ها را موقع خرید باید همراه با اجرت ساخت و سوار کردن (مخراجی) پرداخت ، اما موقع فروش فاقد ارزش میشوند و حتی آن را ازروی طلا پیاده و دور می اندازند و وزن این سنگها را از وزن مصنوع کسر می کنند . بنابراین ، بهتر است از ساخته هایی استفاده شود که این نوع سنگ های بدلی در آن استفاده نشده باشد . در بعضی از ساخته های طلا که در آن از سنگ عقیق و فیروزه و سنگ هایی مانند اونیکس یا مرجان استفاده شده فروشنده وزن طلای به کار رفته را به صورت خالص در فاکتور قید و وزن سنگ ها را جداگانه محاسبه می کند . پس به نکته توجه کنید تا موقع تعویض یا فروش دچار سردرگمی نشوید .


نکته جالب توجه این که استفاده مداوم از طلا باعث کسر وزن آن خواهد شد ، زیرا ساخته های طلا در نتیجه استفاده و تماس با هم دچار ساییدگی می شوند . برای نمونه ، اگر شش عدد النگو موقع خرید در مجموع 35 گرم وزن داشته باشد و مصرف کننده مداوم و با هم از آن استفاده کند ، حدود نیم تا یک گرم از وزن کلی کم که همین مسئله گاهی باعث سوظن او به فروشنده می شود ، البته در گردن بند و گوشواره یا انگشتر این دگرگونی صورت نمی گیرد . سنگ های رنگی همه از نوع بدلی و مصنوعی نیستند و در ساخت طلاهای ساده ( بدون نگین ) گاهی از ساخته ها از سنگ هایی مانند عقیق با آیه ها یا اسامی متبرکه حک شده استفاده می کنند . قیمت این ساخته ها با قیمت های معمول روز مطابقت ندارد و گاهی به دلیل قدمت و تک ساز بودن ، قیمت آن ها قایل مقایسه با دیگر موارد نیست . شما می توانید ساخته هایی از فیروزه نیشابور را به صورت گردن بند ، گوشواره و انگشتری که پیشینه آن ها به سی سال پیش بر می گردد ، پیدا کنید . در آن زمان ، معادن فیروزه نیشابور غنی و پربار بود و این نوع فیروزه در بازار فراوان بود ، اما در حال حاضر کمیاب و گران است . بنابراین ، این مصنوع ها از قواعد ذکر شده مستثنی هستند . از این رو ، افرادی که از این نوع محصول ها ( به ویژه انواع سنجاق سینه و گردن بند های پرنگین ) دارند ، بهتر است برای حفظ سرمایه و قیمت اجناس خود آن ها را تغییر مدل بدهند ، نه اینکه به جنس جدید تبدیل کنند . بد نیست در این جا به مروارید نیز اشاره ای داشته باشیم .خیلی از خانواده ها یک چند رشته مروارید بحرینی (خلیج فارس) دارند که به مرور زمان کمی کدر و از زیبایی آن ها کاسته شده است ،


در حالی که ممکن بسیاری از گوهرفروشی ها اطلاعی از این نوع مروارید نداشته باشند وآن را فاقد ارزش قلمداد کنند ، پس بهتر است در این موارد به منخصص و خبره کار مراجعه شود . به طور کلی ، ممکن است میان لا ها و اجناس زینتی و جواهر قدیمی تان یک یا چند تکه با ارزش وجود داشته باشد ، اما از نظر شما قیمت چندانی نداشته باشد ، توصیه می شود ،این اجناس را به یک یا چند نفر اهل فن و خبره در این زمینه نشان دهید .