راهنمای جامع خرید و فروش طلا و جواهرات

نامه الکترونیک چاپ PDF

رازهای خرید طلا

خرید طلا و جواهرات از خریدهایی می باشد که دارای رمز های و داستانهای بسیاری است  و صد البته مهارت های ابتدایی را طلب می کند ، بگذارید برای شروع خرید طلا را از خرید جواهرات به صورت کامل جدا کنیم و سپس به آموزش فن خرید و فروش طلا و جواهرات بپردازیم . حال باید بدانید که هر مصنوعی که از طلای 18 عیار تهیه میشود و دارای سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی باسد را جواهرات گویند به طوری که وزن جواهر و یا سنگ نیمه قیمتی بر وزن طلا غلبه کند و مصنوعات طلا همان کارهای خام و خالص طلای 18 عیار (در ایران) را گویند که بدون هرگونه سنگی ارائه میشود ، ابتدا به خرید طلا می پردازیم :

 

 

 

 

فنون خرید طلا و جواهرات برای مشتری : خرید طلا از لحظه ای که یک خانم و یا آقا به طور مثال انگشتری از طلا را در پشت ویترین می بیند شروع می شود و پیکار مشتری و مغازه طلا فروشی آغاز می گردد در مقاله های گذشته تاثیر ویترین بر نوع آغاز این پیکار را عرض کردیم . لحظه شروع با سلام مشتری و قیمت گیری انگشتر طلا آغاز می گردد ، این انگشتر طلا چند است >؟ مغازه طلافروشی : 1.480.000 تومان - لحظه ای صبر کنید این قیمت از کجا آمده !! به صورت کامل برای شما خواهیم گفت : مثلا در تاریخ مورد نظر طلا گرمی 100 هزار می باشد یعنی هر گرم طلای 18 عیار 100.000 تومان است که این قیمت در تابلوی اکثر طلا فروشی ها نوشته شده و ثبت شده می باشد ، حال اگر وزن انگشتر مورد نظر انتخابی فقط 10 گرم باشد و هرگرم طلا 100 تومان باشد در نتیجه :

قیمت انگشتر : وزن انگشتر * قیمت هر گزم طلا = 1.000.000 تومان می باشد ، پس چرا مغازه طلا فروشی قیمت 1.480.000 تومان را اعلام میکند خوب مسلما شما میدانید که قیمت اعلام شده برای هر گرم طلای 18 عیار قیمت طلای خام می باشد و کاری که شما خریداری می کنید به اصطلاح کار ریخته یا پخته می باشد ، پس کار خام + اجرت = کار پخته ، پس اجرت کار به قیمت انگشتری اضافه میشود ولی بازهم این اندک مقدار به اندازه 480.000 تومان اختلاف قیمت کفایت نمی کند . پس مقداری سود هم مغازه طلافروشی برای خود تایین می کند که معمولا اگر طلافروش منصف باشد مقدار 7 درصد سود برای خود کنار می گذارد و همچنین ارزش افزوده یا همان مالیات بر ارزش افزوده نیز به کار اضافه میشود . پس متوجه شدید این اختلاف 480.000 تومانی شامل 1 - اجرت 2 - سود طلافروش 3- مالیات بر ارزش افزوده می باشد . پس آگاهانه برای خرید طلا از طلافروشی گام بردارید با شنیدن قیمت تعجب نکنید ، اجرت کار معمولا هر ساله توسط اتحادیه اعلام میشود ولی باید توجه داشته باشید که این اجرت فی ما بین انگشتر و دستبند و النگو متفاوت است .  نکته : النگو اجرت ساخت بسیار پایینی دارد در حد 3.000 تومان و به همین ترتیب هرچه کار پیچیده تر میشود کار دارای اجرت ساخت بیشتری میشود ،  معمولا این رقم بیشتر از 15.000 تومان نمیباشد . واگر بود باید یا به کار یا به طلا فروش شک کرد . البته این رقم فقط برای خرید طلا میباشد و خرید جواهرات (سنگهای سوار شده بروی طلا) متفاوت است .  این توضیحات برای خرید طلا بوده و فروش آن دارای شرایط دیگری است که در ادامه توضیح داده خواهد شد .

خرید جواهرات : خرید جواهرات به گستردگی یک دریا و حتی بیشتر از آن به گستردگی زمینی میباشد که روی آن سکنا داریم زیرا سنگ های جواهرات هم به گستردگی زمین می باشد ولی سنگ های رایج در بازار معمولا به چهار یا پنج عدد بسنده می کند که شامل : برلیان (الماس) - زمرد - یاقوت - عقیق - فیروزه و ... و در بعضی موارد توپاز می باشد . سود جواهرات بین 25 تا 30 درصد می باشد و همچنین قیمت برلیان و سنگ به صورت مجزا محاسبه میشود به طور مثال هر قیراط برلیان تک پیک قیراطی (هر 200 سوت یکپنجم گرم یک قیراط است) 680.000 تومان است . خرید جواهرات رایج در بازار تهران که از سنگ های برلیان اتمی استفاده شده است معمولا وزن برلیانهای اتمی را در هنگام خرید با وزن طلا محاسبه میکنند و در هنگام فروش وزن آن را از طلا کم کرده و خریداری می کنند یکی از دلایل به صرقه بودن خرید طلا به جای جواهرات همین کسر وزن سنگ ها می باشد .

خرید طلا فروش طلا


فروش طلا : در هنگام فروش طلا به مغازه طلافروشی معمولا طلا را 10 خط پایینتر برمی دارند این اصطلاح به معنی خرید طلا از شما به جای 750 عیار 740 عیار است . محاسبه قیمت آن زیاد سخت نیست به این شکل که امروز طلا گرمی 95.000 تومان است ، 95.000 را بر 750 تقسیم میکنید و قیمت هر یک عیار بدست می آید . یعنی 126.6 هر عیار و بعد عدد بدست آمده را در 740 ضرب مکنید تا هر گرم طلای 740 عیار بدست آید . خرید ده خط پایینتر طلا به دلیل وجود احتمالی کثیفی ها و همچنین جرم موجود در طلا می باشد  زیرا بعد از خرید طلا و دادن آن به آزمایشگاه برای تعیین عیار (به اصلاح ری گیری) طلا معمولا دچار کسر شده و 740 تا 748 می ایستد .  اگر جواهرات را برای فروش می برید اگر طلا فروش با انصاف باشد 30 درصد هزینه برلیان ها را پرداخت میکند و اگر برلیان ها اتمی باشد وزن آن را از طلا کم کرده و بعد خریداری می کند .

خرید طلا فروش طلا

راهنمای خرید و فروش طلا و جراهرات

دسته اول آن هایی هستند که علاقه زیادی به تزئینات ظاهری شان دارند و این اقلام جزو لاینفک زندگی روزمره، مهمانی ها و جشن های شان به حساب می آید.

دسته دوم را آن هایی تشکیل می دهند که خرید جواهرات ارزشمند را بهترین و مطمئن ترین پس انداز می دانند وسومین دسته هم تلفیقی از ۲گروه را تشکیل می دهند. بی شک شما هم جزو یکی از این ۳ گروه هستید که خواندن این مقاله را به دلیل علاقه مندی به طلا و جواهرات و آشنایی بیشتر با این صنعت انتخاب کرده اید. اگر دوست دارید همیشه در یک جمع بدرخشید، یک سرمایه گذاری مطمئن را تجربه کنید و از همه مهم تر سرمایه تان هر روز بیشتر شود نکات مندرج در این مقاله بهترین راهنما برای یک انتخاب مناسب خواهد بود.

طلایی که طلایی نیست

درست است که نخستین تصویری که از طلا به ذهن مان می رسد زرد یا سفید است اما در واقع طلا با یک سری فرایندهای شیمیایی و ترکیب با سایر فلزها و عملیات آبکاری درهر رنگی (قرمز، مشکی، زرد، صورتی، سبز و… ) می تواند باشد. برای مثال طلای قرمز از ترکیب آلیاژ مس، طلای سفید از ترکیب پلادیوم یا نقره به دست می آید و از ایندیم برای آبی کردن طلا استفاده می شود. در واقع تنوع رنگی زیاد طلا غیر از طرح و مدل یکی از راهکارهای رونق بخشیدن به این صنعت شده است. بعضی از فروشندگان طلای سفید را هنگام فروش گران تر می فروشند اما ارزان تر از طلای زرد می خرند. هرچند طلای زرد موقع آب کردن مرغوب تر است اما این اختلاف بسیار ناچیز است و باید بدانید که چنین قانونی وجود ندارد.

● پرطرفدارترین ها

صابون مد به تن صنعت طلا و جواهر هم خورده و همواره شاهد طراحی های جدید از طراحان این صنعت هستیم. بر خلاف سال های گذشته که طلای سفید خیلی مورد توجه بود، امسال طراحان صنعت طلا و جواهر به دلیل رونق بخشیدن به این صنعت و ایجاد تنوع بیشتر از رنگ زرد و رز گلد در طراحی های خود استفاده کرده اند و برای خانم هایی که پیرو مد روز هستند خرید این رنگ ها بیشتر از طلای سفید توصیه می شود. استفاده از طلا روی چرم و استفاده از سنگ های مصنوعی هم یکی از راه هایی است که علاوه بر ایجاد سبک، به علاقه مندان طلا این امکان را می دهد با بودجه ای که در اختیار دارند یک طلای به روز و مناسب برای خودشان یا برای هدیه دادن تهیه کنند.

● عیار طلا

عیار واحد اندازه گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران بهاست. عیار طلا معمولا از واحد کامل ۲۴ بیان می شود برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹/۹۹ درصد طلا و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده است. طلای خالص به دلیل نرمی زیاد برای ساخت بیشتر وسایل مناسب نیست و به همین دلیل بیشتر طلایی که در جواهرات به کار می رود طلای خالص نیست. در ایران از عیار ۱۸ استفاده می شود اما در کشورهای عربی عیار طلا بین ۲۰تا ۲۴ متغیر است و در کشورهای اروپایی یا ایالات متحده معمولا از عیار ۱۴ استفاده می شود.

طلاهای خارجی

برندهایی مثل بولگاری یا تیفانی جزو برترین برندهای طلا و جواهر در دنیا هستند اما قیمت بالا و تولید محدود بازارشان محدود به قشر خاصی از جامعه است. در ایران به دلیل حمایت از تولید کنندگان داخلی هیچ کدام از این برندها به طور رسمی نمایندگی ندارند. در حال حاضر صنعت طلا و جواهر در کشورهایی مثل ترکیه، ایتالیا و تایلند به دلیل حمایت دولت این کشورها از این صنعت و طراحانش تنوع زیادی پیدا کرده است. هرچند ایتالیا یکی از مطرح ترین کشورهای در حال ساخت طلا و جواهر است ولی در حال حاضر از نظر تنوع طراحی، تیراژ تولید، کیفیت کار و در مجموع همه این موارد کشور هنگ کنگ حرف اول را در دنیا می زند.

● بهترین راه برای خرید جواهرات

به طور کلی ۴نوع سنگ قیمتی (الماس، زمرد، یاقوت کبود و یاقوت قرمز) داریم و تعداد زیادی سنگ های نیمه قیمتی مانند آمیتیس، سیترین، توپاژ و… که پیاده شدن این سنگ ها روی طلا آن را به جواهر تبدیل می کند. این که هنگام خرید جواهر چه سنگی را در اولویت قرار دهید یا تشخیص مرغوب بودن سنگ، دغدغه بسیاری از خریداران جواهر است؛ به طور کلی سنگ جواهر به ۳ دلیل ارزش پیدا می کند.

زیبایی و درخشندگی، کمیابی و با دوام بودن؛ سنگ برلیان که گونه ای از الماس است از نظر درخشش و دوام بالاتر از دیگر سنگ هاست و از آنجایی که مدیریت خوبی از ابتدای اکتشاف روی آن انجام شده بازار عرضه و تقاضای خوبی هم دارد اما سنگ های زمرد و یاقوت کبود کمیاب تر هستند و کیفیت بالای آن ها ارزش زیادی دارد و باعث گران بها شدن روزافزون آن ها می شود اما تشخیص مرغوب بودن تمامی سنگ ها از عهده افراد عادی خارج است. برای مثال ممکن است شما انگشتر برلیانی بخرید که فروشنده مبلغ زیادی بابت سنگ کار شده روی آن بگیرد اما هنگام فروش متوجه شوید که برلیان به کار رفته در انگشتر به دلیل تراش بد و داشتن ناخالصی و… نامرغوب بوده و ارزش پول پرداختی شما را نداشته است. برای جلوگیری از این مشکل تنها راهی که می ماند این است که از جواهر فروشی هایی خرید کنید که معتبر باشند و جنس خریداری شده را تضمین کنند. جواهر فروشی های معتبر هنگام فروش تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد از پول پرداختی شما را کسر می کنند درصورتی که اگر فاکتور معتبری نداشته باشید هنگام فروش جواهر ممکن است ضرر زیادی متحمل شوید.

● مزد ساخت

مبنای مزد ساخت طلا و جواهر براساس طرح آن تعیین می شود. طلاهایی که با ماشین و در تیراژ بالا ساخته می شوند مزد ساخت پایین تر و آن هایی که کار دست و محدود تر است، مزد ساخت بالاتری دارند اما به این معنی نیست که تمام طلاهای ساخت ماشین کم اجرت هستند بلکه پیچیدگی طرح و نوع سوار شدن سنگ ها روی بالا بردن هزینه اجرت تاثیر می گذارد. معمولا افرادی که به طلا تنها به عنوان خرید سرمایه نگاه نمی کنند و جنبه تک بودن و زیبایی آن برای شان حائز اهمیت است، برای داشتن یک طرح منحصر به فرد، حاضرند برای ساخت آن هر هزینه ای را بپردازند

● بورس خرید طلا و جواهر

میلاد نور

در مرکز خرید طلای میلاد نور با توجه به واقع بودن بورس طلا در طبقه سوم، جریان خرید مشتریان دور از دید افراد مشکوک است و همچنین تجهیز پاساژ به دوربین های مداربسته و نگهبان های آموزش دیده، فضای آرام و امنی را برای اطمینان خاطر مشتریان ایجاد کرده است.

اقدسیه

در منطقه اقدسیه ۳ پاساژ صدف، مجتمع تجاری اقدسیه و صاحبقرانیه شناخته شده هستند که در این بین، پاساژ صدف با قدمت ۲۰ ساله ای که دارد، برای هر علاقه مند به طلا آشناست. این ۳ پاساژ با حضور بیش از ۴۰گالری برجسته پذیرای تمام مشتریان و بازدیدکنندگان هستند. محصولات گالری های این منطقه هم از جدید ترین و لوکس ترین محصولات موجود در تهران است که طبق آخرین ژورنال های روز دنیا ساخته و در اختیار علاقه مندان قرار داده می شود.

پاساژ قائم

مرکز خرید قائم یکی از بزرگ ترین و معروف ترین مراکز طلا و جواهر در تهران است که با بیش از ۱۰۰گالری طلا و جواهر در مرکزیت تجریش به عنوان یکی از قطب های طلا و جواهر شناخته شده است که دلیل این شناخت مردم ۱۵سال سابقه تاسیس و فعالیت آن است.

از مزیت های مرکز خرید قائم، نزدیکی مکان اتحادیه طلا و جواهر شمیران به پاساژ است و اتحادیه، مستقیم از نظر کیفیت محصولات و قیمت گذاری، تمام واحدها را تحت پوشش قرار می دهند و مشتریان برای اطمینان بیشتر یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد طلا یا کسبه پاساژ می توانند به دفتر اتحادیه شمیران، جنب پاساژ قائم مراجعه کنند. محصولات گالری های پاساژ قائم بسیار متنوع بوده و مطابق با سبک کارهای روز ایتالیا و ترکیه بوده و باب طبع تمامی علاقه مندان به طلاست.

میرداماد

بازار طلای میرداماد فقط به یک پاساژ ختم نمی شود؛ حوالی میدان مادر و خیابان شاه نظری بیش از ۵۰ واحد صنفی طلا مشغول به فعالیت هستند که تعدادی از آن ها در پاساژهای بزرگی مانند پاساژ گنجینه محسنی، پاساژ مادر، میرداماد، مریم و چند پاساژ دیگر و تعدادی هم خارج از پاساژ پذیرای علاقه مندان به طلا هستند.

گاندی

خیابان گاندی زمانی مرکز فروش جدید ترین و لوکس ترین جواهرات در تهران بود و همیشه مملو از جمع علاقه مندان به خرید طلا بود اما امروزه به دلیل شکل گیری بورس پارچه در آن احداث شده، هر روز از تعداد مشتریان و بازدید کنندگان مرکز گاندی کم می شود. به همین دلیل گاندی دیگر یک بورس تخصصی برای علاقه مندان به طلا و جواهر نیست و قانون پارک ممنوع خیابان گاندی و ازدیاد ترافیک هم مزید بر علت شده تا خیلی از گالری ها هم از خیابان گاندی نقل مکان کنند.

کریمخان
منطقه کریمخان هم به غیر از پاساژ نگین خیلی از فعالان و گالری دارهای طلا را در خارج از پاساژها دارد اما مجتمع نگین هم با قدمت ۲۵ ساله در قلب کریمخان با بیش از ۱۰۰ گالری حرف اول را می زند.
منطقه کریمخان نزدیک به ۳۰۰ فعال صنف طلا را در قسمت های فروش طلاوجواهر و سکه، ساخت طلا و مخراج کاری در خود جای داده است و از نظر قدمت و وسعت در صنف طلا یکی از قطب های ایران است. از مزیت های کریمخان می توان به متنوع بودن محصولات با سطح کیفی بالا اشاره کرد اما ایراداتی که به این منطقه وارد است تنها به بحث ترافیک و مشکل پارکینگ مختص نمی شود بلکه طرح ترافیک شهر تهران نیز دسترسی به این منطقه را برای علاقه مندان به خرید طلا سخت تر کرده است ولی این مشکلات هنوز مردم ساکن تهران را مجاب نکرده که بازار طلای کریمخان را فراموش کنند.

منطقه بازار

منطقه بازار در تهران از قدیم، مرکز صنف طلاوجواهر بوده است و از نظر وسعت هم شکی نیست که بزرگ ترین بازار طلای ایران است. از مزیت های این منطقه می توان به حضور بیشتر طلاسازها و طلا فروشی های با سابقه و صاحب سبک در این صنف اشاره کرد. به جز افراد مرتبط و همکاران صنف طلا مثل بنکداران و توزیع کنندگان و ریخته گران طلا، واحد هایی که در قسمت ساخت و فروش طلاوجواهر هستند هم کم نیست. از دیگر مزیت های این منطقه، فروش و ساخت طلاوجواهر با اجرت کمتر نسبت به جاهای دیگر در تهران است اما منطقه بازار هم مشکلاتی مختص خود دارد.

جواهر فروشی های معتبر هنگام فروش تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد از پول پرداختی شما را کسر می کنند در صورتی که اگر فاکتور معتبری نداشته باشید هنگام فروش جواهر ممکن است ضرر زیادی متحمل شوید

اگر برای خرید و فروش طلا سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا علاوه بر نظر کارشناسی ، دیگران نیز از اطلاعات شما استفاده کنند .

 

منبع : گروه تولیدی طلا و جواهر نگاره

امروز به دليل اين كه قيمت سكه تمام بهار آزادي طرح امامي به ۵۳۱۰۰۰ تومان –البته تا اين لحظه- رسيده و چشم و چراغ همه‌ي ايرانيان را روشن كرده است! به ذهنم رسيد تجربيات و دانسته‌هاي خود را در زمينه خريد و فروش طلا به محضر دوستان و سروران ارجمند عرض كنم:

تجربه اول: به هيچ طلا فروشي اعتماد نكنيد، مخصوصاً اگر آشنا باشد.

بنده تا قبل از ازدواج هيچ گونه تجربه‌اي در خصوص خريد طلا نداشتم. پس از پايان مراسم عقد و عروسي، تعدادي النگو و پلاك ناهمگون روي دست‌مان مانده بود كه چاره‌اي نداشتيم مگر اين كه همه را بفروشيم و طلاي يكدستي خريداري كنيم. به همراه همسرم به چند مغازه‌ي طلا فروشي مراجعه كرديم و پس از پرس و جوي قيمت و مشاهده‌ي طلاهاي چند مغازه، يكي را همسرم پسنديد و با فروشنده وارد مذاكره شديم. احساس كردم چه آدم متين و قابل اعتماد و منصفي است. هم طلاهايمان را گران‌تر از سايرين خريد و هم قيمت طلا‌ها را علي الظاهر خوب حساب كرد. خوشحال و خرم از مغازه خارج شديم و براي خريد گوشواره به مغازه‌ي ديگري رفتيم. ديدم قيمت طلاي ساخته را خيلي بالا مي‌گويد. عرض كردم ما همين الان ۵ تا النگو خريديم به فلان قيمت. فروشنده با اطمينان گفت: «امكان نداره!». فاكتور را به او نشان داديم و در كمال تعجب به ما نشان داد كه طلا را با قيمت ديگر و گران‌تري به ما فروخته است. بلافاصله به مغازه‌ي اولي مراجعه كرديم و گفتيم شما قيمت واحد را يك چيز گفته بودي و قيمت كل را جور ديگري حساب كردي. دستپاچه شده بود و دوباره خودش حساب كرد و گفت: «بله ظاهراً اشتباه شده است» 5 عدد النگو به پول آن موقع شده بود 90 هزار تومان كه بعد از محاسبه مجدد معلوم شد 10 هزار تومان زياد گرفته است. پول را پس گرفتيم و پيش طلا فروش دوم رفتيم.

طلا فروش دوم با يك ژست قهرمانانه از اين كه توانسته بود ما را راهنمايي كند، اعتماد ما را به خود جلب كرده بود و ما هم نه فقط آن يك بار بلكه بارها از او خريد كرديم. در يكي از دفعاتي كه براي خريد طلا پيش او رفته بوديم، همسرم از روي صداقت گفت: «ما ديگر به شما اعتماد داريم و مستقيم مي‌آييم پيش شما» از آن به بعد احساس كردم در برخي موارد قيمت‌ها را بالاتر از ساير مغازه‌ها حساب مي‌كند و اين موضوع در خصوص فروش يك ربع سكه برايم كاملاً مسجل شد. از آن روز به بعد او نيز برايم يكي بود مثل بقيه كاسب‌ها، به معناي واقعي كاسب!

تجربه دوم: در هنگام خريد طلا حتماً ماشين حساب با خود ببريد.

يكي از شگردهاي طلافروشان اين است كه هيچ گاه قيمت واحد هر گرم طلا را در فاكتور نمي‌نويسند و فقط به نوشتن وزن كل، عيار و قيمت كل بسنده مي‌كنند. اين موضوع باعث مي‌شود كه شما در همان لحظه متوجه نمي‌شويد بالاخره آيا قيمت را همان گونه كه به شما گفته بودند حساب كرده‌اند يا نه. اگر شما ماشين حساب همراه داشته باشيد، به راحتي با تقسيم قيمت كل به وزن كل مي‌توانيد اين را بفهميد و در صورت مغايرت به فروشنده بگوييد. سعي كنيد وزن را خودتان از روي ترازو بخوانيد، چون اين را بارها ديده‌ام كه در موقع خريد طلا، وزن آن را روند به پايين و براي فروش طلا وزن آن را روند به بالا مي‌كنند.

تجربه سوم: قيمت نهايي يك قطعه طلا چگونه محاسبه مي‌شود؟

قيمت نهايي يك قطعه طلا برابر است با وزن طلا ضربدر قيمت واحد كه قيمت واحد شامل قيمت طلاي خام (مثلاً 18 عيار) به اضافه‌ي اجرت ساخت به اضافه‌ي 7 درصد سود است. دقت كنيد اجرت ساخت قطعات مختلف طلا با هم يكسان نيست. مثلاً پلاك يا مدال كمترين اجرت ساخت و پس از آن النگو، زنجير، انگشتر، گوشواره، دستبند و سينه‌ريز به ترتيب مقام‌هاي بعدي در اجرت ساخت بالا را دارند. هر چقدر طلاي ساخته شده، بتواند توسط دستگاه و به راحتي قالب‌گيري و توليد شود، نظير النگو و زنجير، اجرت ساخت كمتري دارد. هر قدر ظرافت ساخت يك قطعه طلا مثل سينه‌ريز بيشتر باشد اجرت آن بيشتر است. همچنين كشور سازنده‌ي طلا نيز بر اجرت ساخت آن تأثيرگذار است، طلاي ساخت ايتاليا از طلاي ايراني به مراتب گران‌تر و ظريف‌تر است. برخي طلاسازان اصفهاني دستگاه‌هاي ساخت طلا را از ايتاليا وارد كرده‌اند كه اگر چه توليدات‌شان به كيفيت طلاي ايتاليايي نيست ولي از طلاي داخلي بهتر است. دقت كنيد طلاي اصفهان را به اسم طلاي ايتاليا به شما نفروشند. (اين مورد كاملاً تجربي و شهودي است و آن قدر بايد طلا ببينيد تا بتوانيد فرق آنها را متوجه شويد)

تجربه چهارم: سكه بهار آزادي را از مراكز بورس سكه، مثل بازار يا چهارراه استانبول تهيه كنيد.

قبل از خريد سكه ابتدا از طريق اينترنت* يا روزنامه از قيمت آن مطلع شويد و ترجيحاً سكه را از مراكز بورس فروش طلا تهيه كنيد. دليل آن اين است كه اولاً شما سكه را از مغازه‌اي مي‌خريد كه خودش سكه را براي شما وكيوم مي‌كند و به شما بابت خريد سكه فاكتور مي‌دهد. خيلي از طلافروشان براي سكه فاكتور نمي‌دهند يا اين كه قيمت‌شان از قيمت روز سكه بالاتر است، اگر هم به آنها اشكال كنيد مي‌گويند: «اين قيمت‌ها را روزنامه‌ها براي دلخوشي مردم مي‌گويند». ضمناً قيمت سكه در مراكز بورس با هم برابر نيست. يكي از دفعاتي كه به چهار راه استانبول رفته بودم قيمت سكه تمام بهار آزادي تا 3000 تومان اختلاف داشت. يعني شما با اندكي گشت و گذار مي‌توانيد از مغازه‌اي كه ارزان‌ترين قيمت را نوشته، سكه بخريد.

تجربه پنجم: در زمان خريد برليان، حتماً شناسنامه‌ي طلا و جواهرات را از فروشنده دريافت كنيد.

به نوع خاصي از الماس تراش خورده كه نور را به زيباترين شكل ممكن ساطع مي‌كند، برليان اطلاق مي‌شود. اولاً اين كه دقت كنيد اصطلاح «طلاي اتمي» براي شيشه‌ي تراش خورده‌اي به كار مي‌رود كه در ساخت طلاي جواهردار استفاده مي‌شود. اين شيشه هيچ ارزشي نداشته و در زمان فروش طلا از وزن اصلي آن كم مي‌شود. اما برليان با واحد قيراط محاسبه شده و در زمان فروش طلا، بر اساس شناسنامه‌ي جواهرآلات كه تعداد، نوع و وزن برليان‌هاي به كار رفته در آن را مشخص كرده محاسبه مي‌گردد. لذا حتماً علاوه بر فاكتور شناسنامه‌ي جواهرآلات داراي سنگ‌هاي قيمتي را از فروشنده دريافت كنيد، يا حتي المقدور وي را متقاعد كنيد آنها را در فاكتور به طور كامل قيد نمايد.

تجربه ششم: عيار طلا چگونه محاسبه مي‌شود؟

معمول‌ترين عيار طلا در ايران عيار 18 است كه منظور از 18 نسبت 18 به 24 است كه حاصل تقسيم عدد 75 صدم يا 750 هزارم مي‌شود. از همين جهت است كه پشت طلاهاي 18 عيار عدد 750 نقش بسته است. اين عدد به معني آن است كه 75 درصد اين قطعه، از طلاي خالص است و مابقي از مس يا نيكل است. البته به ندرت طلاهاي با عيار كمتر از 18 در بازار موجود است. رتبه بعدي طلاي عيار 21 است كه در پشت اين گونه طلاها عدد 900 به معناي 90 درصد طلاي خالص نقش بسته است. طلاي خالص يا 24 عيار نيز به اصطلاح شمش ناميده مي‌شود كه معمولاً با اين عيار براي ساخت جواهرآلات استفاده نمي‌شود و صرفاً ارزش تجاري دارد نه ارزش تزئيني.

تجربه هفتم: نكاتي در باب تعويض طلاي نو با كهنه.

فرض كنيد كه همسر شما از طلاي فعلي‌اش خسته شده و اين قدر جاري و خواهر شوهر توي سر آن طلاهاي بدبخت زده‌اند كه في‌الحال كاري واجب‌تر از طلاهاي سركار علّيه نيست. وقتي براي اين امر به بازار طلافروشان مراجعه كرديد، طلايي كه مي‌خواهيد بفروشيد را به مغازه‌هاي مختلف عرضه كنيد، آن وقت متوجه مي‌شويد كه قيمت‌هاي مختلفي براي يك مجموعه طلاي واحد به شما گفته مي‌شود كه ناشي از تفاوت ترازوها، تفاوت قيمت خريد است. برخي طلافروشان وقتي مطمئن شدند كه خريد طلاي شما قطعي است، طلاي شما را به قيمت پايين‌تر از متعارف بر‌مي‌دارند. يعني به نوعي احساس مي‌كنند دست شما زير سنگ است و هر قيمتي آنها بگويند شما مي‌پذيريد. در اين گونه موارد حواستان به قيمت‌هاي قبلي كه به شما گفته شده باشد و اگر فروشنده خيلي روي قيمت خودش اصرار كرد، ابتدا برويد در يكي از فروشگاه‌هاي قبلي كه بالاترين قيمت را گفته، طلاي خود را بفروشيد و از فروشنده‌ي آخر فقط طلا را بخريد. ضمناً به ياد داشته باشيد كه در زمان معاوضه شما چون به دو صورت داريد به طلافروش سود مي‌رسانيد او بايد قيمت طلاي فروخته شده را با شما ارزان‌تر حساب كند.

تجربه هشتم: در روزهاي شلوغي طلافروشان مثل روز مادر و شب عيد طلا نخريد.

خريد طلا يك كار دقيق و حساس است. وقتي شما روز شلوغي را براي اين كار انتخاب مي‌كنيد با چند مشكل اصلي روبرو هستيد. اولاً مغازه‌ي طلا فروش سرشار از جمعيت است و آرامش و تمركز لازم را نداريد. ثانياً خيلي از كارهاي خوب در اين روز به فروش رفته و شما شانس كمتري براي انتخاب گزينه‌هاي جديد داريد. ثالثاً و از همه مهم‌تر طلافروش در روزهاي شلوغ كم‌حوصله‌تر است و امكان دريافت تخفيف از وي به مراتب كمتر خواهد بود.

تجربه نهم: چيزي بين 2 تا 3 درصد از قيمت كل طلا را چانه بزنيد.

به جز سكه بهار آزادي كه قيمت مقطوعي دارد، بنده تقريباً در همه‌ي خريد‌هايم چيزي حدود 2 تا 3 درصد قيمت كل طلا را چانه زده‌ام. اصلاً از چانه زدن خسته نشويد و مطمئن باشيد با كسر اين مبلغ نيز، طلافروش سود بسيار خوبي به جيب خواهد زد. ضمناً تخفيف را از مبلغ كل پايين‌تري شروع كنيد تا نهايتاً فروشنده به دو سه درصد كمتر رضايت دهد.

خرید طلا یكی از خریدهایی است كه بیشتر مورد علاقه خانم‌هاست اما همین خرید به ظاهر ساده، ریزه‌كاری‌های خیلی مهمی دارد كه باید آنها را به خاطر بسپارید؛ نكاتی مانند اجرت ساخت، ضمانت جواهرات یا مورد اعتماد بودن مغازه طلافروشی موضوعات مهمی است كه باید هركسی در مورد آن اطلاعات دقیقی داشته باشد.

اگر می‌خواهید به جواب تمام این سؤالات برسید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

طلای ایرانی یا خارجی ؟ جواب : طلای خارجی به هیچ وجه نخرید !


یكی از بازارهایی كه نوسان قیمت بسیار بالایی دارد، بازار طلاست. پس اگر می‌خواهید به عنوان سرمایه‌گذار در این بخش  فعالیت كنید، یادتان باشد كه باید  تفكر اقتصادی داشته باشید چون در غیر این صورت ضرر می‌كنید. طلاهای خارجی ورودشان به كشور ممنوع  است و امروزه تنها 10 تا 15 درصد طلای مورد نیاز كشور از طریق واردات تامین می‌شود. اما اگر در جایی به چنین طلاهایی برخوردید، مزد ساخت خودشان را دارند كه بیشتر از طلاهای داخلی است.

شاید از اینجا و آنجا بشنوید كه طلای ایتالیا خیلی بهتر از زیورآلاتی است كه در ایران ساخته می‌شود اما اگر با جواهرفروشان باتجربه این موضوع را مطرح كنید به شما خواهند گفت كه طلای یزد در مقایسه با زیورآلات كشورهایی مانند ایتالیا و هند خیلی بهتر است كه بیشتر مواقع با مرواریدهای خاویاری تزیین می‌شود و طرفداران خارجی هم دارد.

فاكتورها یادتان نرود

از سال 91 اتحادیه طلا و جواهر فاكتورهایی را به تمام واحدهای تولیدی  و فروش طلا و جواهرات ارسال كرده كه در آن تمامی اطلاعات مربوط به یك قطعه طلا نوشته شده است. در این فاكتورها باید كد واحد فروش و آدرس فروشگاه مورد نظر به صورت خوانا نوشته شده باشد و فروشنده تمامی اطلاعات اعم از گرم طلا، مزد ساخت و محاسبات دیگر را به تفكیك در جایگاه مخصوصی كه در این فاكتور در نظر گرفته شده، بنویسد.

نكاتی كه در مورد اجرت ساخت باید بدانید

كمترین مزد ساخت مربوط به النگوهاست و سپس زنجیرها و بعد خرده‌ریزهایی شبیه آویزهای كوچك و از این قبیل. اتحادیه طلا و جواهر هر سال برای تمامی مصنوعات نرخ می‌دهد مثلا زنجیرهای 5 تا 10 گرمی 3200 تومان و خرده ریزها برای هر گرم 2850 تومان. به این صورت فروشنده موظف است این مبلغ را به قیمت طلای خام در بازار بیفزاید و سپس اجازه دارد 7درصد سود برای مغازه اش حساب كند كه این میزان به  مبلغ اضافه می‌شود.