تمیز کردن طلا و جواهر آلات

نامه الکترونیک چاپ PDF

شستشوی  طلا

طلا و جواهر پس از استفاده به مدت طولانی، در اثر مجاورت با بدن کثیف می شوند و رنگ و جلای اولیه را از دست می دهند. اگر به دنبال راهکاری برای تمیز شدن طلا و جواهر و زینت آلات خود هستید. این مطلب را با دقت بخوانید. برای تمیز کردن طلا و جواهر آلات تان، دو روش جداگانه را به شما توصیه می کنیم:

 

 

 

 

طلا و جواهر پس از استفاده به مدت طولانی، در اثر مجاورت با بدن کثیف می شوند و رنگ و جلای اولیه را از دست می دهند. اگر به دنبال راهکاری برای تمیز شدن طلا و جواهر و زینت آلات خود هستید. این مطلب را با دقت بخوانید. برای تمیز کردن طلا و جواهر آلات تان، دو روش جداگانه را به شما توصیه می کنیم:

 

1- با مخلوط کردن جوش شیرین و مایع ظرفشویی، خمیری تهیه کنید. طلا و جواهر را به آن خمیر آغشته کرده و بعد از چند دقیقه با آب بشویید.

2- طلاها را در محلولی از آب و مایع ظرفشویی، یا آب و پودر لباسشویی و کمی وایتکس قرار دهید. محلول را به همراه طلای داخل آن روی اجاق گاز بجوشانید. به این ترتیب جرمی که لابه لای طلا وجود دارد به راحتی خارج می شود. توجه داشته باشید که این روش برای شستشوی جواهر مناسب نیست. پس از خارج کردن طلاها، آنها را بررسی و با یک مسواک کوچک تمیز کنید، سپس با آب بشویید و روی حوله ای قرار دهید. برای خشک کردن سریع می توانید از سشوار کمک بگیرید.

شستشوی طلا

 

تمیز کردن جواهرات بدل

برای تمیز کردن جواهرات به اصطلاح اتمی، از جوش شیرین استفاده کنید. مقداری جوش شیرین روی سطح نمناک برس مسواک بریزید و آن را به آرامی روی این جواهرات بمالید تا براق شوند.

 

نگهداری از طلا و جواهر

برای نگهداری صحیح از طلا و جواهر، آنها را در جعبه های خود قرار دهید. همچنین می توانید دفترچه ای پارچه ای درست کنید و طلاها را با سنجاق قفلی در آن وصل کنید به گونه ای که سطح آنها به هم ساییده نشود، زیرا در اثر سایش از وزن آنها کاسته می شود. یادتان باشد که این دفترچه را در مکانی امن قرار دهید!

منبع:کوچه ما - شماره 7.

طلا و جواهر، پس از استفاده طولانی مدت در اثر مجاورت با بدن کثیف شده و دیگر رنگ و جلای اولیه ی خود را از دست می‌دهد. یکی از راحت‌ترین روش‌های شست وشوی آنها، خیساندن این زینتی‌های ارزشمند درون کاسه‌ای حاوی محلولی از آب و مایع ظرفشویی است. گرم بودن آب برای زدودن چربی‌ها ضروری است.

 

شستشوی طلا

تمیز کردن طلا

شما می‌توانید طلاهای خود را چند دقیقه‌ای در محلولی از آب و مایع ظرفشویی و یا پودر لباسشویی قرار دهید و محلول را به همراه طلای داخل آن بر روی اجاق گاز، جوش بیاورید به این صورت جرم‌هایی که در لابه‌لای طلاها و جود دارند به راحتی خارج می‌شود. لازم به ذکر است این روش برای شست وشوی جواهرات توصیه نمی‌شود. پس از خروج طلاها و یا جواهرات از محلول‌ها، آنها را با برسی کوچک یا مسواک تمیز کنید؛ سپس آنها را آبکشی کرده و بر روی حوله‌ای قرار دهید. برای خشک کردن سریع طلاها و جواهرات از سشوار استفاده کنید.

 

براق کردن طلا و جواهر

 

برای براق کردن طلا و جواهر پس از خشک کردن دو روش وجود دارد:

1- مقداری خاک ارّه از نجاری‌ها تهیه کرده و طلا و جواهرات را درون خاک اره فرو کنید. سپس با خاک ارّه سطح آنها را مالش دهید. پس از پاک کردن طلا و جواهر از خرده‌های چوب، شفافیت و برق چشم‌گیری را مشاهده می‌کنید.

2- روش دوم استفاده از چرم و یا پاراچه ی نخی است. با مالش دادن یکی از آنها بر روی سطح طلا، برق و جلای خاصی ایجاد می‌شود.