GIA چیست ؟

نامه الکترونیک چاپ PDF

gia  چیست ؟

به گزارش کشور نیوز به نقل از «ورلد بولتین»، «دیوید کوهن» معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی چهارشنبه هفته گذشته در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد دولت واشنگتن از تاریخ 1 ژوئیه سال جاری میلادی برابر با 1 تیرماه 92، تحریم هایی علیه ایران تحمیل خواهد کرد که بر اساس آن، دولت ها و شرکت های خصوصی از فروش طلا به ایران منع می شوند.

 

 

 

 

ب

GIA چیست؟
GIA یا موسسه گوهرشناسی آمریکا (Gemological Institute of America) مهمترین سازمان شناخته شده در زمینه الماس، سنگ های قیمتی و مروارید است. GIAبه منظور حمایت از صنعت گوهر شناسی بوجود آمده و در زمینه هایی مانند آموزش، تحقیق، آزمایش و تعیین کیفیت سنگ هایی قیمتی فعالیت می کند. یکی از مهمترین فعالیت این موسسه، تعیین ارزش سنگها و جواهرات با استفاده از ابزارات دقیق و دانش بروز است این کار باعث می شود خریداران و فروشندگان به راحتی تجارت کنند.

اطمینان عمومی
یکی از ماموریت های موسسه غیر انتفایی GIA جلب اعتماد افراد است. این موسسه سعی دارد با بالا نگاه داشتن استانداردها از جمله صداقت، بروز نگاه داشتن دانش موسسه، خدمات آزمایشگاهی و توسعه ابزار، اعتبار خود را نزد مشتریان نگاه دارد. GIA با این فرهنگ سازمانی توانسته است نقش رهبر بین موسسات مشابه داشته باشد.

تاریخچه
در تاریخ 15 فوریه 1931 رابرت ام شیپلی (Robert M. Shipley) که یک خرده فروش طلا و جواهرات بود تصمیم مهمی گرفت. وی با استفاده از پس انداز خود موسسه گوهرشناسی آمریکا را افتتاح کرد. زیرا می دانست که اکثر جواهر فروشان آن زمان اطلاعات کمی درباره سنگ های قیمتی و تجارت دارند. شیپلی با هدف حرفه ای کردن صنعت جواهرشناسی از طریق آموزش، تحقیق و گوهرشناسی توسط ابراز دقیق این موسسه را افتتاح کرد.

آموزش
GIA موسسه ای است که در بسیاری از نقاط جهان دوره های آموزش گوهر شناسی و جواهرشناسی برپا می کند. دیپلم این موسسه Graduate Gemologist نام دارد که به آن G.G. diploma میگویند. تمرکز این دیپلم بر روی شناسایی و درجه بندی سنگ های قیمتی است که بالاترین گواهی نامه صنعتی این موسسه محسوب می شود.

اکتشاف ها و نوآوری ها
موسسه GIA رهبر تحقیقات جهانی گوهرشناسی محسوب می شود و از یافته های خود درجهت حمایت از مصرف کننده استفاده می نماید. متخصصان توسط دستگاه های پیشرفته، سالانه هزاران نمونه را آزمایش می کنند. هر سال مقدار زیادی از مصنوعات و فرآیند های جدید مصنوعی وارد بازار جواهرات می شود که GIA به شناسایی آنها مبادرت می ورزد.

GIA تولید کننده ابزارهای گوهرشناسی است که توسط بسیاری از جواهرسازان و جواهرشناسان در سراسر دنیا استفاده می شود.
در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: اخیراً آخرین کتاب موسسه با عنوان Splendour and Science of Pearls (شکوه و علم مروارید) منتشر شده است. این کتاب 149 صفحه ای برای اولین بار در مرکز موسسه GIA واقع در بمبئی هند،به شکل همزمان با دفتر مرکزی GIA خاورمیانه (در شهر دبی) عرضه خواهد شد.

این کتاب در روز 15 آوریل توسط برخی مدیران و مسئول کتابخانه گوهرشناسی GIA به همراهی مدیر عکاسی و ارتباطات بصری به دانشجویان و فارغ التحصیلان بمبئی معرفی شد. و در روز 23 آوریلDirlam و Weldon که از نویسندگان اصلی و مدیران ویراستاری این کتاب هستند، آنرا در مرکز اصلی این موسسه در دبی برای 40 تن از دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره گوهرشناسی GIA به نمایش گذاشتند.

Dirlam اظهار داشت: هند و خاور میانه درکی عمیق و دیرینه ای از مروارید و دیگر سنگ های قیمتی دارند و هر دو از بازارهای مهم صنعت گوهر و جواهرات محسوب می شوند. ما بسیار خوشحال هستیم که برای اولین کتاب مروارید را در یکی از مناطق برجسته و تاریخی صنعت مروارید رونمایی می کنیم.

وی ادامه داد: GIA 60 سال است که برای توسعه سیستمی جامع برای ارزیابی مروارید و آموزش به علاقه مندان این گوهر زیبا فعالیت دارد. حقیقتاً این کتاب دلیل مستندی برای این تلاش ها است.

در مقدمه کتاب Donna Baker (مدیرعامل GIA) بر مشارکت طولانی موسسه در تحقیقات و آموزش در زمینه مروارید و رسالت GIA برای خدمت به اعتماد عمومی تاکید کرده است. مباحث کتاب - علم و شکوه مروارید- تاریخچه مروارید، منابع طبیعی کشت مروارید، مروارید در مد را شامل می شود و در مورد 7 فاکتور اصلی ارزش گذاری مروارید (اندازه، شکل، رنگ، درخشش، کیفیت سطح، کیفیت مروارید) بحث می کند و به آینده صنعت مروارید نیز می پردازد.

این کتاب با تعداد محدود و در ابتدار برای دست اندرکاران کسب وکار مروارید عرضه خواهد شد. با این حال برنامه هایی برای ارائه کتاب در فروشگاه آنلاین GIA و ارائه بسیاری از مقالات و عکس ها بر روی وب سایت GIA طی چند ماه آینده وجود دارد.


(Gemological Institute of America (G.I.A: درپانزدهم فوریه سال ۱۹۳۱ توسط Robert M.Shipley و همسرش Beatrice تأسیس شد. این موسسه با ارائه بهترین و کامل ترین منابع آموزشی در زیمنه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی (الماس، سنگ های رنگی و مروارید) و بالاترین استاندارد ها در زمینه صدور گزارش آزمایشگاهی برای سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، آموزش دوره های گوهر شناسی، طراحی جواهرات و ساخت جواهر با به روز ترین اطلاعات جزو بهترین موسسات آموزشی در دنیا به شمار می رود.
مرکز اصلی GIA در Carlsbad واقع در کالیفرنیا است و به منظور گسترش علوم مربوط به جواهرات در کشور های مختلف دارای مراکز آموزشی می باشد تا علاقه مندان و فعالان در این رشته ها از سراسر دنیا در این دوره ها شرکت کنند.

این ۱۲ کشور عبارتند از:

انگلیس (London) ، ایتالیا (Florence) ، هند (Mumbai) ، روسیه (Moscow) ، تایلند (Bankok) ، چین (Hong Kong) ، تایوان (Taipel) ، کره (Seoul)، ژاپن (Tokyo) ، ایلات متحده (New York) و کالیفرنیا (Carlsbad) دوره های آموزشی مختلفی بر اساس مدت زمان آموزشی برگزار می شود که هر کدام دارای مدارک خاص خود می باشند که جهت آشنایی بیشتر انواع آن را شرح می دهیم:

Graduate Gemologist (G.G)

Graduate Diamond

Graduate Color stone

Accredited Jewelry Professional (A.J.P)

Graduate Jewelry (G.J)

Applied Jewelry Art (A.J.A)

Graduate Pearl

 

Graduate Gemologist (G.G) مدرک فارغ التحصیلی گوهر شناسی

این دوره کامل ترین دوره گوهر شناسی GIA بوده و می توان آن را در یکی ازمراکز آموزشی GIA به مدت ۲۶ هفته گذراند.

در صورت گذراندن این دوره در مراکز آموزشی شهریه آن معادل ۱۷٫۴۰۰ دلار می باشد. در پایان دوره مدارک Graduate Gemologist (G.G)، Graduate Diamondو Graduate Color stone ارائه می شود.

مطالب آموزشی آن شامل :

درجه بندی ۴Cs الماس (درجه بندی رنگ،پاکی،برش و وزن(

استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی گوهر شناسی به منظور شناسایی سنگ های رنگی

شناسایی سنگ های مصنوعی، بهسازی شده و شبه گوهر ها برای سنگ های رنگی و الماس

راهنمای خرید و فروش سنگ های رنگی و الماس منابعی که در این دوره آموزش داده می شود عبارتند از  iamond Essentials، Diamond & Diamond Grading، Color stone Essentials، Gem Identification به صورت تئوری و کلاس های عملی برای الماس، سنگ های رنگی و شناسایی آن ها.

 

Graduate Diamond مدرک درجه بندی الماس

این دوره تنها مخصوص شناسایی و درجه بندی الماس بوده و در صورت گذراندن آن در مراکز آموزشی GIA 7 هفته طول خواهد کشید و شهریه آن ۵٫۴۰۰ دلار می باشد. در پایان دوره مدرک Graduate Diamond ارائه می شود.

مطالب آموزشی آن شامل:

درجه بندی ۴Cs الماس (درجه بندی رنگ،پاکی،برش و وزن(

شناسایی نمونه های طبیعی از مصنوعی، بهسازی شده و شبه الماس ها منابعی که در این دوره آموزش داده می شود عبارتند از: Diamond Essentials،Diamond & Diamond Grading به صورت تئوری و کلاس های عملی جهت شناسایی الماس

 

Graduate Color stone مدرک درجه بندی سنگ های رنگی

این دوره تنها مخصوص شناسایی و درجه بندی سنگ های رنگی بوده و در صورت گذراندن آن در مراکز آموزشی GIA 19 هفته طول خواهد کشید و شهریه آن ۱۲٫۰۰۰ دلار می باشد. در پایان دوره مدرک Graduate Color stone ارائه می شود.

مطالب آموزشی آن شامل:

شناسایی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با کمک دستگاه های گوهر شناسی

آشنایی با بازار خرید و فروش سنگ های رنگی

شناسایی سنگ های مصنوعی، بهسازی شده از نمونه های طبیعی منابعی که در این دوره آموزش داده می شود عبارتند از: Color stone Essentials،Color stone، Gem

Identification به صورت تئوری و کلاس های عملی جهت شناسایی سنگ های رنگی و تشخیص سنگ های مصنوعی و طبیعی و بهسازی شده.

 

Accredited Jewelry Professional (A.J.P) فروشندگی حرفه ای طلا و جواهر

این دوره که دوره فروشندگی طلا و جواهر به صورت حرفه ای نامیده می شود، تنها به صورت تئوری برگزار شده و نیازی به شرکت در کلاس های آن در مراکز آموزشی GIA نمی باشد. شهریه آن ۳۹۵ دلار بوده و در پایان دوره مدرک Accredited Jewelry Professional (A.J.P) ارائه می شود. منابعی که در این دوره آموزش داده می شود عبارتند از: Color stone Essentials، Diamond Essentials و Jewelry Essentials به صورت تئوری است.

Laboratory Classes

دوره های کوتاه مدت شناسایی و درجه بندی الماس و سنگ های رنگی که به مدت ۵ روز در مراکز آموزشی GIA برگزار می شود، کلاس هایی هستند که اغلب برای اشخاصی مفید خواهد بود که با علوم گوهر شناسی و شناسایی الماس، مروارید و سنگ های رنگی آشنایی کامل داشته و از این کلاس ها به منظور آمادگی و تمرین بیشتر استفاده کنند. این کلاس ها ترکیبی از دروس عملی و تئوری شناسایی و در جه بندی الماس و سنگ های رنگی به صورت جداگانه می باشد.در پایان دوره تنها مدرک Letter of Completion (گواهی پایان دوره) ارائه می شود.

حداقل نمرات کسب شده جهت قبولی در دوره های GIA