اتحادیه طلا و جواهر

نامه الکترونیک چاپ PDF

نمایشگاه طلا و جواهر

صِنف طلا انجمنی است که از سوی گروهی از افراد دارای حرفه طلا و جواهر پیشه تشکیل می‌شود تا از این راه به پشتیبانی و یا گسترش منافع صاحبان آن پیشه یاری برساند. یکی از ویژگیهای اساسی بازارها تا قرن اخیر، تشکل بازاریان در انجمنهای صنفی، یعنی «اصناف» بوده‌است. این انجمنها اصولاً به صاحبان حرفه‌ها تشکل می‌بخشیدند و دارای وظایف اجتماعی وسیعی بودند.

 

 

 

 

 

 

آقای محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر

نمایشگاه طلا و جواهر تهران 1390

محمد کشتی آرای متولد اسفند ماه سال 1328 و دارای سه فرزند پسر است. وی با 51 سال سابقه صنفی ، در تمامی رسته های صنف طلاوجواهر تجربه کافی دارد .

وی علاوه بر تجربه کاری، به تحصیلات عالی هم پرداخته است از جمله : حسابداری صنعتی، حسابرسی ، مهندسی امور مالی، مهندسی کامپیوتر، دوره های مختلف گوهر شناسی و جواهر شناسی در داخل و خارج از کشور، علوم سیاسی و درآخر کارشناسی ارشد مدیریت و بازرگانی را به مدارک خود افزوده است و هم اکنون مطرح ترین شخص رسانه ای در صنف طلاوجواهر است. 

کشتی آرای بواسطه 35 سال ارتباط مستقیم با شهرستانها بصورت کیفی، ارتباط خوبی با مناطق مختلف و استانهای سراسر کشور دارد، بطوریکه این ارتباط و تعامل با اتحادیه های سراسر کشور کمک شایانی به مسئولیت وی برای تصدی ریاست اتحادیه کشوری طلاوجواهر کرده است. -- مهمترین کار اتحادیه کشوری طلاوجواهر طی چند سال اخیر چه بوده ؟

- کشتی آرای: اولا چند سال نیست، در حقیقت سازماندهی شدن و در چارچوب قرار گرفتن این اتحادیه یکسال است، یک سال و نیم الی دو سال. ما جا و مکان برای فعالیت نداشتیم . در این مدت ما به جمع آوری اطلاعات، ارتباط با اتحادیه ها و سازماندهی این اتحادیه پرداختیم و خیلی از اتحادیه های کشور حتی نام این اتحادیه را نمی شناختندو با پی گیری این اتحادیه ارتباط های خوبی برقرار شد و امروز به حمد خدا یکی از 22 اتحادیه کشوری کل کشور که هر روز در خبرها و محاوره ها نامی از آن به میان می آید، اتحادیه کشوری طلاوجواهر است. 
در شکل گیری این اتحادیه خیلی زحمت کشیده شد . انرژی زیاد و وقت زیادی صرف شد، هزینه زیادی را شخصا متحمل شده ام و می خواهم سازمان و تشکیلاتی را بنیان گذاری کنم و بسازم که منشا خیروبرکت برای همه همکاران باشد و نسل های آینده بتوانند سود آن را ببرند.
در یک سال گذشته ما بانک اطلاعاتی را از کل کشور تهیه کردیم ارتباط گسترده در سطح کل کشور و اتحادیه های مربوطه و شناسایی کلیه اتحادیه های سراسر کشور با زیر مشخصات همه واحد های صنفی زیر مجموعه آنها را داشتیم. مهمتر از همه بحث آموزشی است. مدرکی را این اتحادیه به کسانی که دوره های آموزشی را طی کنند داده می شود بسیار معتبر است و در مجامع بین المللی این مدرک کاربردهای زیاد و اعتبار خوبی دارد. 
می توان در یک جمله مهمترین کار اخیر اتحادیه کشوری را شناساندن این اتحادیه به همکاران و صنف طلاوجواهر عنوان کرد.


-- لزوم تشکیل اتحادیه کشوری طلاوجواهر چه بوده و چه جایگاهی برای این اتحادیه تعریف شده است ؟

-کشتی آرای : اتحادیه کشوری یک اساسنامه ای را به آن داده اند که طی آن اساسنامه فعالیت خود را انجام می دهد. در این اساسنامه ، اتحادیه کشوری طلا وجواهر زیر نظر شورای اصناف کشور قرار دارد و در حقیقت این اتحادیه کمیسیون تخصصی شورای اصناف کشور است. کمیسیون اختصاصی شورای اصناف کشور، اتحادیه کشوری طلاوجواهر است.
یکسان سازی قیمت ها، برگزاری نمایشگا ه ها و ارتباط با نهادهای کلان مرتبط با طلا و جواهر، مانند بانک مرکزی، اداره استاندارد، وزارت اقتصاد و دارایی، نیروی انتظامی و تنظیم بازار و همچنین مسائل صنف، اتحادیه کشوری نقش اساسی را ایفا خواهد کرد.


-- ارتباط اتحادیه کشوری طلاوجواهر برای حل مشکل صنف با مسئولین در چه حدی بوده است؟

-کشتی آرای : ارتباط اتحادیه کشوری ، ارتباط مستقیم است. در جلسات با مسئولین بدون واسطه و محدودیت ، ما سریعتر می توانیم مشکلات صنفی را حل کنیم و تا الان هم طی یکسال گذشته خیلی از مسائل و مشکلات خیلی راحت تر و سریعتر حل شده است. 


-- ارتباط شما و اتحادیه کشوری طلاوجواهر، با اتحادیه ها و انجمن های صنفی طلاوجواهر چگونه است؟

-کشتی آرای: این نکته بسیار جالبی است، برخلاف اتحادیه های استانی که ممکن است برخی از انجمن ها را به نوعی موازی خود بدانند، اتحادیه کشوری طلاوجواهر اینگونه نیست. تا این لحظه تمام انجمنها حتی انجمنهایی که از نظر صنفی شناخته شده نیست، مثل انجمن گوهرشناسان ، انجمن جواهرشناسان که در مشهد است، انجمن فیروزه تراشان، اینها انجمنهایی هستند که حتی در تهران خیلی شناخته شده نیست و ما با اینها ارتباط داریم و با آنها تعامل داریم . حتی با یک سری از زیر مجموعه های وزارت صنایع که به نوعی در ارتباط با معادن هستند، جلساتی داریم و در آینده در همایشها ، از وجود آنها استفاده می کنیم. هم اکنون ما در تهران چندین انجمن داریم که صنفی نیست و کسی از آنها خبر ندارد، انجمن هایی که در در کنار مجامع دانشگاهی و اساتید دانشگاه، کارشناسان وجود دارد و حتی متخصصینی که ما با آنها ارتباط داریم. 


--  مهمترین اقدام شخص شما طی تصدی خود بر ریاست اتحادیه کشوری طلاوجواهر چه بوده ؟

-کشتی آرای: جواب این سوال را نباید من بدهم. این صنف است که باید قضاوت کند و بگوید در این سمتی که هستم کار مهم انجام داده ام یا نه، به نظر من تمام کارهای من مهم بوده و همه کارها به نفع صنف بوده.


--  آن کاری که اثرگذار بوده و در ذهن شما به عنوان کاربزرگ برای صنف مانده شده چه بود؟

-کشتی آرای: برای راه اندازی خود اتحادیه کشوری طلاوجواهر کار بزرگی بوده . کاری که اگر کسی این انرژی را صرف نمی کرد و این انگیزه را نداشت این اتحادیه به این جایگاه نمی رسید و این را خود صنف هم میداند.


-- سخت ترین لحظه و دشوارترین کاری که شما در این اتحادیه طی این چندسال انجام دادید چه بوده؟

-کشتی آرای : مسئله مالیات بر ارزش افزوده بوده. خیلی برای آن تلاش کردم. خیلی وقت و انرژی برای آن گذاشتم دلمان می خواست آن چه را که صنف می خواست به دست بیاید. 
ما تلاشمان را کردیم، خیلی اطلاعات جمع کردیم جلسان متعددی را برگزار کردیم، ولی متاسفانه نشد، آن چیزی را که می خواستم نشد!

 

نمایشگاه طلا و جواهر تهران 1390

برنامه میز گرد اقتصادی شبکه دو جمهوری اسلامی ایران (۲۲/۶/۹۰) به موضوع سکه اختصاص داشت که میهمانان این برنامه آقای محمد کشتی آرای، ریاست اتحادیه طلا و جواهر کشور و دکتر شاه ویسی

استاد دانشگاه بودند که چکیده ای از آن را در زیر می خوانید:

آقای کشتی آرای در پاسخ به ابن سوال که آیا طلا فروشان و بانک مرکزی ارزش افزوده پرداخت می کنند فرمودند: بله هم طلافروشان قانون را اجرا می کنند و هم بانک مرکزی تنها

یک بار این مالیات را در سکه اجرا می کنند.

ایشان در پاسخ به این سوال که مردم طلا و سکه بخرند یا خیر نیز گفتند: بله باید بخرند چراکه سرمایه گذا ری و خرید طلا همیشه و به هر نحو جایز و سود آور بوده و در خانواده های

ایرانی با توجه به فرهنگی که داریم طلا همیشه پشتوانه و کمک در موارد ضروری همیشه به کمک آنها آمده است.

ولی چگونه طلا خریدن و چی خریدن مسئله مهمی است که الان در بخش سکه مسئله سوداگری ایجاد شده و بخش دیگر که صنعت طلا است را تحت تاثیر قرار داده است.ما همیشه

بخاطر مشکلات نگهداری سکه و مسایل شرعی خرید زیورآلات ایرانی را پیشنهاد میکنیم که هم صنعت و اشتغال رایی رو کمک خواهد کرد.

خرید سکه هم نفی نمی شود ولی نقش سکه هم در صنعت و اقتصاد ما الان تنها بصورت انباشت سرمایه در آمده و افرادی سرمایه هایشان را به این سو روانه کرده اند... ما باید سعی

کنیم همین خرید سکه را از حالت فیزیکی به صورت کاغذی و در بورس انجام بدهیم که این پول ها در جریان اقتصادی کشور قرار بگیرد.

ما همیشه خرید طلا های کم اجرت ساخت ایران را برای ایجاد سرمایه برای مردم و کمک به اشتغال زایی و رشد صنعت در کشور به مردم توصیه می کنیم.

خرید و فروش سکه بار روانی سنگین در مردم ایجاد می کند که باعث سردرگمی می شود و هر کس وارد این بازار می خواهد بشود باید حوصله کافی داشته باشد چرا که این بار روانی

به بازار طلا نیز انتقال خواهد یافت و در کل صنف طلا خواهان آرامش و ثبات در بازار سکه و طلا است.

شرح کامل این گفتگو را در خبرنامه شماره 4 ویژه تابستان و پاییز 1390  بخوانید.

نمایشگاه طلا و جواهر تهران 1390

 

تصویر اعضای محترم اتحادیه کشوری طلا و جواهر :


آقای محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر

نمایشگاه طلا و جواهر تهران 1390


آقای ابراهیم محمدولی عضو اتحادیه کشوری طلا و جواهر

نمایشگاه طلا و جواهر تهران 1390آقای هوشنگ شیشه بران عضو اتحادیه کشوری طلا و جواهر

نمایشگاه طلا و جواهر تهران 1390آقای غلام رضا پور توکل    عضو اتحادیه کشوری طلا و جواهر

نمایشگاه طلا و جواهر تهران 1390


 

 

آقای محمد صفایی      دبیر اتحادیه

آقای یوسف تقی زادگان      بازرس اول اتحادیه

محمد رضا شریعت پناهی     بازرس دوم اتحادیه