چرا قیمت طلا هر روز افزایش می یابد !!

نامه الکترونیک چاپ PDF

چرا قیمت طلا هر روز افزایش می یابد !!

طی روزهای گذشته صندوق بین المللی پول و برخی دیگر منابع برای کنترل بازار سرکش طلا مقادیری از این فلز خوش رنگ را به بازار تزریق کردند اما به نظر می رسد بازار نگران تر از آن چیزی است که پیشتر تصور می شد چرا که نمودار قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی دوباره صعودی شد و روز پنج شنبه به 03/ 1507 دلار در هر اونس رسید. واقعیت این است که با بروز بحران اقتصادی و کشمکش های سیاسی در جهان و به طور کلی بی ثباتی در جهان، قیمت طلا افزایش می یابد . به عبارتی می توان طلا را نمایشگر اوضاع سیاسی و اقتصادی در جهان نامید . درماههای اخیر عوامل تاثیرگذار سیاسی و اقتصادی چون تنش های سیاسی در کشورهای جهان و منطقه خاورمیانه ، افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا و آمریکا و سیاست‌های تورم زدایی چین تاثیر بسزایی بر قیمت طلا در بازارهای جهانی داشت. روند رو به رشد قیمت طلا در چهار سال گذشته حکایت از آن دارد که طلا همچنان کالایی امن برای سرمایه‌گذاری در شرایط نامطمئن اقتصادی است.مارتین هنکه، تحلیلگر اقتصادی در این باره می گوید:" با وجود تمام این بی ثباتی های اقتصادی موجود، سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از دست دادن دارایی‌های خود و به منظور رویایی با افزایش تورم، به طلا به عنوان کالایی امن روی آورده‌اند.

 

 

 

 

چرا قیمت طلا هر روز افزایش می یابد


اخبارپولی مالی- طی روزهای گذشته صندوق بین المللی پول و برخی دیگر منابع برای کنترل بازار سرکش طلا مقادیری از این فلز خوش رنگ را به بازار تزریق کردند اما به نظر می رسد بازار نگران تر از آن چیزی است که پیشتر تصور می شد چرا که نمودار قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی دوباره صعودی شد و روز پنج شنبه به 03/ 1507 دلار در هر اونس رسید. واقعیت این است که با بروز بحران اقتصادی و کشمکش های سیاسی در جهان و به طور کلی بی ثباتی در جهان، قیمت طلا افزایش می یابد . به عبارتی می توان طلا را نمایشگر اوضاع سیاسی و اقتصادی در جهان نامید . درماههای اخیر عوامل تاثیرگذار سیاسی و اقتصادی چون تنش های سیاسی در کشورهای جهان و منطقه خاورمیانه ، افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا و آمریکا و سیاست‌های تورم زدایی چین تاثیر بسزایی بر قیمت طلا در بازارهای جهانی داشت. روند رو به رشد قیمت طلا در چهار سال گذشته حکایت از آن دارد که طلا همچنان کالایی امن برای سرمایه‌گذاری در شرایط نامطمئن اقتصادی است.مارتین هنکه، تحلیلگر اقتصادی در این باره می گوید:" با وجود تمام این بی ثباتی های اقتصادی موجود، سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از دست دادن دارایی‌های خود و به منظور رویایی با افزایش تورم، به طلا به عنوان کالایی امن روی آورده‌اند." تداوم سرمایه گذاری در بازار طلا و نقره موجب تداوم روند صعودی قیمت این فلزات گرانبها در بازارهای جهانی و ثبت رکوردهای جدید شده است. با توجه به شواهد موجود، به نظر می‌رسد که روند بلند مدت قیمت طلا و نقره صعودی است، هرچند که ممکن است در این بین نوساناتی نیز وجود داشته باشد.

اخبارپولی مالی- طی روزهای گذشته صندوق بین المللی پول و برخی دیگر منابع برای کنترل بازار سرکش طلا مقادیری از این فلز خوش رنگ را به بازار تزریق کردند اما به نظر می رسد بازار نگران تر از آن...

 

 

بالا رفتم قیمت طلا

 

قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر با رشد چشم‌گیری مواجه بوده، آمارها نشان می‏دهد قیمت طلا در مواردی ابتدای هفته‌ی جاری با 15 دلار افزایش روبه‌رو شده است. دکتر «شاهین شایان آرانی» در یادداشتی اختصاصی برای برهان، چند دلیل برای افزایش قیمت طلا، برمی‌شمرد.
قیمت طلا و سکه در چند روز اخیر (هفته) با اوج افزایش قیمت، مواجه شده است. آمارها نشان می‏دهد جهش قیمتی در این کالای لوکس قابل توجه بوده؛ به گونه‏ای که این مسأله تا حدود زیادی برخی نگرانی‏های کاذب را نیز ایجاد و افزایش داده است. تحلیل‏ها بیان‌گر این موضوع است که قیمت طلا از آغاز معامله‌های هفته‌ی جاری تا کنون حدود 15دلار در هر اونس افزایش داشته و هم‌چنان نیز رشد صعودی به خود گرفته است.
قیمت سکه‌ی بهار آزادی نیز به تبع افزایش قیمت طلای جهانی روند صعودی قیمت خود را آغاز کرده، به گونه‏ای که طبق آخرین آمار مشاهده شده در تاریخ 10/12/1389 قیمت تمام سکه‌ی بهار آزادی طرح قدیم 453 هزار تومان و قیمت تمام سکه‌ی بهارآزادی طرح جدید حدود 394هزار تومان در بازار تهران معامله شده است. با نگاهی به چند هفته‌ی اخیر می‏توان نتیجه گرفت رشد قیمتی سکه و طلا در بازار تهران بسیار چشم‌گیر و شاید نگران کننده بوده است. با این اوصاف می‏توان چند دلیل را برای افزایش قیمت سکه و طلا نام برد:
1. تحولات خاورمیانه و بحران‏های اخیر اقتصادی- سیاسی برخی کشورهای منطقه یکی از مهم‏ترین دلایل افزایش قیمت طلا ونفت در بازار جهانی محسوب می‏شود. این موج تغییر حاکمیت‏ها در برخی کشورهای نام برده شده باعث گردید تا پدیده‌ی ریسک گریزی منطقه، خود را بیش از پیش نشان دهد. در حال حاضر سرمایه‏گذران تمایل دارند تا پول‌ خود را در جایی سرمایه‏گذاری کنند که محلی امن و کم ریسک داشته باشد. طلا یکی از این محل‏هاست. لازم به ذکر است بیش‌تر نقدینگی مردمان و سرمایه گذاران این کشورها مانند مصر، لیبی، تونس، اردن، یمن، بحرین، عربستان و ... به سمت طلا متمرکز شده است.
از سوی دیگر در حال حاضر توجه اغلب سرمایه‏گذاران بیش از هر کشور دیگری به دو کشور لیبی و عربستان متمرکز شده است. لیبی یکی از تولیدکنندگان مهم اوپک با تولید 6/1 میلیون بشکه نفت خام در روز است. عربستان هم بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی نفت با تولید روزانه 9میلیون بشکه در روز است. تحولات در این کشورها می‏تواند به نوسانات شدید قیمتی در بازارهای جهانی طلا و نفت بدل شود. حتی کارشناسان پیش‏بینی کرده‏اند در صورت تشدید ناآرامی‏ها در خاورمیانه و به ویژه گسترش این موج ناآرامی در عربستان طی هفته‏های آینده قیمت طلا بیش از پیش با افزایش مواجه شود.
2. دلیل دوم افزایش ناگهانی قیمت طلا و سکه در بازار تهران پدیده‌ی آخر سال است. این پدیده همواره در هفته و روزهای منتهی به پایان سال در بازار رخ می‏دهد که البته طبیعی است. به نظر می‏رسد قیمتی از این موج تقاضا پس از پایان سال و در روزهای ابتدایی سال 90 کاسته شود.
3. دلیل سوم شایعاتی است مبنی بر این‌که دولت می‏خواهد نرخ‏های سپرده و تسهیلات را دست‌کاری کند. این شایعه در بازار موجب شده تا برخی از سپرده‏گذاران خرد و کلان، سپرده‏هایشان را از بانک‏ها خارج و در مکان امن دیگری سرمایه‏گذاری کنند. همان‏طور که در خبرها آمده است: «دولت قصد دارد برای بسته‌ی سیاستی و نظارتی سال 90 عقود مشارکتی، سقف تعیین کند.» این خبر در چند روز اخیر باعث شده تا سود دهی بانک‏ها نیز با چالش مواجه شود و مقدار و درصد نقدینگی در بازار با افزایش روبه‌رو گردد.
در هر حال به نظر می‏رسد قیمت طلا و سکه در بازار از وضعیت مناسبی برخوردار نیست. اگرچه پیش‏بینی می‌گردد بانک مرکزی اوضاع را تحت کنترل و نظارت داشته باشد، اما این اقدام باید هرچه سریع‌تر صورت پذیرد. چرا که در صورت ادامه‌ی روند کنونی، اقتصاد با پدیده‌ی ریسک‏گریزی مواجه خواهد شد.*

بالا رفتم قیمت طلا

پس از نوسان‌هاي زياد نرخ طلا و ارز و گران شدن واقعي و حبابي قيمت سکه در مدت اخير، با شروع کاهش نرخ جهاني طلا و پيوستگي نزول نرخ، هيچ اثري از کاهش نرخ طلا به ويژه سکه در كشور مشاهده نمي‌شود.

به گزارش ايسنا پس از دستفروش‌هايي که آلوچه، لواشک، پاستيل و آجيل مي‌فروختند، حال با سياست ايجاد بازار کاذب و بي منطق سکه و ارز نوبت به دستفروش هاي سکه و دلار رسيده است که با خريد از بانک، در خيابان‌ها اقدام به فروش سکه با نرخ ناهماهنگ و حبابي بازار مي‌کنند و در اين بين با فروش هر سکه، چند 10 هزار تومان نصيب دستفروش‌ها مي‌شود.

حضور مافياي سکه که تعيين کننده نرخ‌ها هستند، قصه‌اي قديمي است که همچنان ادامه دارد و اکنون مشاهده مي‌شود که بانک‌ها نيز در مقابل اين مافيا حرف چنداني براي گفتن ندارند. تا جايي كه بانك مركزي به تازگي در بخش نامه‌اي به بانك ملي تاكيد كرده كه از پارتي‌بازي در عرضه سكه به متقاضيان خريد آن خودداري كنند.

رييس بانک مرکزي درحالي از فروش سکه در تمامي شعب بانک به ميزان درخواست مردم خبر مي دهد که از سوي ديگر هر چه نرخ جهاني طلا پايين مي‌آيد، اقدام به افزايش گام به گام نرخ سکه کرده و با رونق بيشتر انتظار مي رود که فروش سكه در شعب بانکي را در سطح گسترده‌تر ادامه دهد.

راننده‌هاي تاکسي بيش از هر کسي شاهد وقوع صحنه هاي تاسف بار روبروي شعب منتخب بانک ملي عرضه كننده سكه هستند. به گفته اين افراد ساعت 12 شب به بعد صف هاي خريد سکه در سرماي زمستان بسته مي شوند و کتک کاريها، دعواها، موکشيدن ها، مشت زدن ها و مشت خوردنها و له کردن‌ها با دادن شماره و عرضه سکه در بانک آغاز و با اتمام آن پايان مي‌يابد.

گرچه قيمت هر اونس طلا نسبت به روز چهارشنبه 47 دلار کاهش پيدا کرده و امروز به هزار و 590 دلار رسيده، اما قيمت ها در بانک افزايش پيدا کرده است.

 

بالا رفتم قیمت طلا

روز گذشته (پنجشنبه) قيمت سکه تمام بهار آزادي با پنج هزار و 200 تومان افزايش نسبت به روز چهارشنبه و 10 هرار و 400 تومان افزايش نسبت به روز سه شنبه به 538 هزار و 200 تومان، نيم سکه با دو هزار و 600 تومان افزايش نسبت به روز چهارشنبه و پنج هزار و 200 تومان افزايش نسبت به روز سه شنبه به 259 هزار و 480 تومان، ربع سکه با هزار و 40 تومان افزايش نسبت به روز چهارشنبه و دو هزار و 80 تومان افزايش نسبت به روز سه شنبه به 129 هزار و 480 تومان و سکه گرمي 520 تومان افزايش نسبت به روز چهارشنبه و هزار و 40 تومان افزايش نسبت به روز سه شنبه به 729 هزار و 800 تومان رسيده است.

همان طور كه اعلام شد، از روز سه شنبه قيمت ثابت و تعيين شده براي سکه ها در بازار به ترتيب با افزايش پنج هزار و 200 تومان، دو هزار و 600 تومان، هزار و 40 تومان و 520 توماني مواجه بوده، حال آنکه نرخ ارز در بانک تغيير زيادي نداشته و نرخ جهاني نيز به طور مرتب کاسته شده است.

نرخ بانكي هر دلار در روز سه شنبه 10 هزار و 980 ريال، يورو 14 هزار و 491 ريال و پوند 17 هزار و 179 ريال قيمت خورد و روز گذشته هر دلار با نرخ بانكي 11 هزار و 20 ريال، يورو 14 هزار و 315 ريال و پوند 17 هزار و 67 ريال عرضه شد.

 

 

دلار در مقابل ریال

پس از مدت ها عدم تشخیص واقعیات اقتصادی کشور و عدم توجه به بدیهی ترین آنها یعنی نرخ ارز و افتخار به تثبیت برابری ارزش ریال با دلار که از دوران رئیس جمهور قبلی آغاز شد، زمزمه های مخالفت با آن آغاز شده است. در سالی که دولت قصد دارد یک جراحی جدی در اقتصاد کشور انجام دهد بزرگ ترین کاری که می تواند صورت دهد، واقعي سازي نرخ ارز است. از سال 76 تاکنون برابری ریال با دلار از 798 تومان به 930 تومان افزایش یافته است. در ظاهر به نظر می رسد دلار در برابر ریال 14 درصد افزایش ارزش داشته است و متاسفانه برخی با توجه به عدد 930 تومان، عنوان می کنند که ریال پول ضعیفی است. اما واقعیت چیست؟ در خوشبینانه ترین حالت، از سال 76 تاکنون، ریال تورمی در حدود 700 درصد داشته است و در طی این مدت دلار 14 درصد افزایش داشته است؛ بنابراین ریال در برابر دلار بیش از 7 برابر اضافه ارزش داشته و تقویت شده است. در سال 76، کارمندی که 50 هزار تومان حقوق دریافت می کرده قادر بوده است که با آن 60 دلار خریداری کند، در حالیکه همان شخص اگر هم اکنون 500 هزار تومان نیز دریافت کند قادر خواهد بود که با آن 550 دلار خریداری کند. یک سئوال ساده و بسیار اساسی این است که در اقتصاد ایران چه اتفاقی رخ داده است که قدرت خرید جهانی شهروندانش در طی یازده سال، بیش از 10 برابر شده است؟

چیزی که غلامحسین رحیمی در مورد ارزش واقعی برابری ریال و دلار بیان کرده است، چند برابر واقعیت خوشبینانه است زیرا رقم 3000 تومان برای هر دلار، وقتی صحیح است که میانگین تورم کشور در بازه زمانی ده ساله فوق 10 درصد بوده باشد در حالی که این رقم نزدیک به 20 درصد است. با این حساب نرخ واقعی دلار در برابر ریال بیش از 7000 تومان است.

به گفته رحیمی، وضعیت مغشوش بازار سبب نادیده گرفتن توانمندی داخل شده و انتظار می رود با استفاده از قوانین حمایتی برای تولیدات، مساله واردات با انضباط بیشتری صورت گیرد. بزرگترین قانون حمایتی برای تولید داخل، تقویت نرخ ارز است نه تثبیت نرخ ارز، نمی توان برای حمایت از تولید داخل، دیوارهای بتنی ایجاد کرد. تنها کشوری که در جهان پول خود را با صرف هزینه های زیاد تقویت می کند، ایران است. نگاهی به عملکرد کشورهایی مانند چین، ایالات متحده و ... بخوبی واقعیت ماجرا را نشان می دهد. متاسفانه رسانه های داخل کشور بدون توجه به مبانی علمی و با پیش کشیدن مفهوم بی معنای پول ملی، کاهش ارزش دلار را بد و تثبیت ارزش برابری ریال با دلار را افتخار جلوه دادند. در طی پنج سال گذشته اتحادیه اروپا و ایالات متحده بزرگترین فشارها را بر چین وارد ساختند تا این کشور را وادارند ارزش یوان را افزایش دهد و چین با این همه فشار خزانه داری آمریکا، در نهایت فقط 10 درصد ارزش یوان را افزایش داد در حالیکه در طی این مدت سالانه 10 درصد رشد اقتصادی داشته است.

تاثیر نرخ ارز بر صادرات و واردات

ارزش بسیار بالای کنونی ریال، باعث نابودی صنایع کشور شده است. این موج نابودی در حوزه مشاغل کوچک که به مردم عادی تعلق دارد، بیش از سایر بخش هاست زیرا مانند صنایع بزرگ از سوی دولت، حمایت نمی شوند. صنعت کفش، نساجی، لوازم خانگی و بسیاری دیگر از صنایع بدین خاطر از بین رفته یا در حال از بین رفتن هستند که هر ساله بدون اینکه بدانند 20 درصد افزایش قیمت پنهان در برابر کالاهای مشابه خارجی داشته اند زیرا کالاهای بیگانه هر ساله با احتساب تورم اندک در آنها و ثابت بودن ارزش پول مبادله شده، ارزان تر شده اند. چنانچه در 10 سال آینده نیز نرخ ارز تثبیت شود ما در سال 1396 شاهد دلار 1100 تومانی و حقوق چهار میلیون تومانی ماهانه کارمندان خواهیم بود که نزدیک به 4000 دلار ارزش خواهد داشت و از درآمد سرانه کنونی ایالات متحده نیز بیشتر است. در آن زمان اقتصاد کشور تا حد کشورهای عربی نزول یافته و صد در صد وارداتی است؛ و از آنجایی که جمعیت بالای کشور با کشورهای یک میلیونی عربی قابل مقایسه نیست، کشور نمی تواند در بلندمدت هزینه ماجراجویی پول ملی را پرداخته و با واردات رفاه مردم را حفظ کند و در نهایت مجبور خواهد شد به یکباره نرخ ارز را افزایش شدیدی دهد و این مساوی است با بحران شدید اقتصادی برای کشور.

این گرانی کالا و خدمات داخل را در همه جا می توان دید. هزینه سفر به خارج از کشور به مراتب کمتر از سفر به مکان های توریستی داخل است. هزینه دستمزد شاغلان بخش خودرو در ایران از اکثر کشورهای تولیدکننده جهان بالاتر است زیرا کارگران خودروسازی ایران دستمزد بالاتری دریافت می کنند؛ با توجه به اینکه تنها جاذبه کشورهای جهان سوم برای سرمایه گذاری خارجی، دستمزد پایین نیروی کار است، نرخ کنونی دلار این جذابیت را نیز از اقتصاد ایران گرفته است.

نرخ ارز و فرار سرمایه
اصلی ترین دلیل فرار سرمایه و مهاجرت مردم، ارزش زیاد ریال است. هر کسی می تواند با فروش یک واحد آپارتمان در تهران و خرید یک خانه با کیفیت بسیار بهتر در اروپا یا آمریکا، نه تنها رفاه خود را افزایش دهد، بلکه مقداری نیز پس انداز کند.

بدتر از این حالت نیز وجود دارد، بسیاری از سرمایه داران راه حل جالبی یافته اند آنها روش کسب درآمد از داخل و خرج در خارج را در پیش گرفته اند. تورم در داخل باعث می شود به راحتی بتوان سالانه حداقل بیست درصد سود کرد و اگر عده ای بخواهند با سرمایه زیادی که دارند موج منفی در اقتصاد به راه بیندازند سودهای بیشتری نیز کسب خواهند کرد و در انتهای سال با تبدیل ریال خود به دلار و انتقال آن به خارج سود ببرند، نرخ برابری ریال با دلار نیز تغییری نکرده است و از این بابت در امان هستند.

دولت نهم در ابتدای روی کار آمدن خود روزانه یک ریال نرخ ارز را افزایش داد. این اقدام از طرف اقتصاددانان بزرگی مانند جوزف استیگلیتز نیز مورد تمجید قرار گرفت که متاسفانه برخی احزاب با اقدامات پوپولیستی مانند ادعای تضعیف پول ملی، مانع ادامه کار شدند.

نرخ ارز و تورم وارداتی

یک استدلال ناقص در مورد نرخ ارز، افزایش تورم به خاطر افزایش قیمت کالاهای وارداتی است. در پاسخ به این مساله باید به موارد خاصی اشاره کرد. نخست اینکه پایین نگاه داشتن نرخ تورم را نباید با نابود کردن تولید داخل انجام داد، هیچ منطقی چنین حکمی صادر نمی کند. دوم اینکه اگر افزایش نرخ ارز به آرامی صورت گیرد و به صورت شوک درمانی نباشد چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. زیرا تولید داخل به آرامی جایگزین واردات خواهد شد.

اشتباه بزرگی که در مورد موج واردات صورت می گیرد، نسبت دادن همه دلایل واردات به کیفیت کالاهای داخلی است. نمی توان گفت این استدلال کاملاً نادرست است، اما توجیه کننده نیست. افزایش کیفیت تولید در شرایطی امکان پذیر است که صنعت در بازار باقی بماند و سپس کیفیت خود را ارتقا بخشد. ضمن اینکه باید به حمایت های هوشمند دولت از تحقیق و توسعه توجه کرد نه کاهش نرخ ارز و نابودی تولید داخل. اقتصاد ایران در شرایطی قرار گرفته است که باید به انتخاب بزرگی دست بزند و آن چیزی جز تضعیف شدید و آرام ریال نیست. باید با واقعیات علمی زندگی کرد نه با مفاهیم تخیلی.

منبع