شناسایی برلیان

نامه الکترونیک چاپ PDF

شناسایی برلیان

الماس از کلمه يونانى آداماس (Adamas) به معنى تسخيرناپذير گرفته شده و به دليل سختى فوق العاده و بى نظير اين کانى است که به آن ويژگى (البته ظاهرى) فناناپذير مى دهد. الماس از کربن خالص تشکيل شده و سيستم تبلور آن کوبيک است. کربن در حدود عمق 120 تا 200 کيلومترى در قسمت بالايى mantle زمين، در درجه حرارت 900-1300 سانتى گراد و در فشار بالا در حدود (bar 4500( مى تواند با کريستاليزه شدن، و بهالماس تبديل شود؛ در غير اينصورت، به گرافيک تبديل مى شود. وزن مخصوص الماس 3.52 ضريب شکست آن 2.419-2.417 و سختى آن در مقياس موهس، مساوى 10 برآورد شده است. بلورهاى الماس هم در معادن اوليه و هم ثانويه يافت مى شوند. تا سال 1871 ميلادى بلورهاى به دست آمده منحصرا از معادن ثانويه و همراه با سنگهاى رسوبى استخراج مى شد و در رسوبات رودخانه اى به صورت پلاسر يافت مى شد که پس از شستن مواد رسوبى الماس، در ته ظرف فرد شوينده مى ماند. .

 

 

 

 

 

 

 

الماس از کلمه يونانى آداماس (Adamas) به معنى تسخيرناپذير گرفته شده و به دليل سختى فوق العاده و بى نظير اين کانى است که به آن ويژگى (البته ظاهرى) فناناپذير مى دهد. الماس از کربن خالص تشکيل شده و سيستم تبلور آن کوبيک است.
کربن در حدود عمق 120 تا 200 کيلومترى در قسمت بالايى mantle زمين، در درجه حرارت 900-1300 سانتى گراد و در فشار بالا در حدود (bar 4500( مى تواند با کريستاليزه شدن، و بهالماس تبديل شود؛ در غير اينصورت، به گرافيک تبديل مى شود. وزن مخصوص الماس 3.52 ضريب شکست آن 2.419-2.417 و سختى آن در مقياس موهس، مساوى 10 برآورد شده است. 
بلورهاى الماس هم در معادن اوليه و هم ثانويه يافت مى شوند. تا سال 1871 ميلادى بلورهاى به دست آمده منحصرا از معادن ثانويه و همراه با سنگهاى رسوبى استخراج مى شد و در رسوبات رودخانه اى به صورت پلاسر يافت مى شد که پس از شستن مواد رسوبى الماس، در ته ظرف فرد شوينده مى ماند. 

در معادن اوليه،‌ در هندوستان الماس به همراه سنگهاى conglomerate، در آفريقاى جنوبى به همراه kimberlite و درمعادن غنى در استراليا (argyle) در سالهاى 1980 به همراه

 

کیفیت پاکی برلیان

- پاکى (Clarity):

پاکى نشان دهنده ميزان عارى بودن سنگ از عيوب سطحى (blemishes) و داخلى (inclusions) است. عيوب سطحى و داخلى بر پاکى سنگ تاثير مى گذارند و اثر مستقيم بر قيمت سنگ دارند. 
ممکن است با علم بر اين که الماسى عيوب سطحى و داخلى دارد، آن را خريدارى کنيد، چرا که وجود آنها به شما ثابت کرده که سنگ طبيعى است يا از نظر رنگ و پاکى بهسازى (treated) نشده اند. 
در ضمن آنها مى توانند مانند اثر انگشت عمل کنند و مانع تعويض سنگ شما با سنگهاى ديگر شوند البته به شرط آن که عيوب بيرونى و درونى بر جذابيت و دوام سنگ تاثير منفى نگذاشته باشد. پاکى سنگ را نيز با سيستم تدوين شده موسسه GIA درجه بندى مى کنند.
قیراط الماس

وزن به قيراط (Carat weight): 
وزن هم از عواملى است که بر قيمت سنگ اثر مى گذارد و هرچه وزن سنگ بيشتر باشد، قيمت آن هم بالاتر مى رود.4 فاکتور تراش، پاکى، رنگ، وزن به قيراط فاکتورهايى هستند که جهت ارزيابى و صدور شناسنامه يک سنگ جواهر الماس مورد استفاده قرار مى گيرند و تاثير مستقيم بر قيمت سنگ مورد نظر دارند و به 4C,s معروف هستند.

 

 

منظور جواهرفروشان از رنگ الماس حد بین سفیدی یا بی رنگی کامل و وجود مقدار کمی رنگ متمایل به زرد در آن می باشد.
از آنجایی که الماس بی رنگ مانند پنجره ای شفاف، نور بیشتری را منعکس می کند، درخشانتر و براق تر به نظر می رسد. بنابراین هر چه الماس بی رنگتر باشد، قیمتی تر است.
- توجه: رنگ های فانتزی الماس، از این قاعده پیروی نمی کنند و بخاطر کمیاب بوندشان بسیار گرانقیمت هستند و در رنگهای آبی تا سبز و زرد روشن وجود دارند.
سازمان سنجش تخصصی سنگهای قیمتی (GIA)، ترتیب رنگ بندی را با D به عنوان بالاترین کیفیت شروع کرده و به Z که زرد روشن است، ختم می کند که به صورت زیر است:


- بی رنگ DEF
- نزدیک بی رنگ GH
- سفید IJ
- زرد خیلی کمرنگ KLM
- زرد خیلی روشن NOPQR
- زرد روشن STUVWXYZ
این ترتیب رنگ بندی در شکل زیر آورده شده است.

 

احتمالاً مهمترین عامل نمایش، کیفیت و چالش برانگیزترین آن برش الماس است. درخشش الماس به مقدار زیادی بسته به نوع برش آن می باشد. قبل از هر چیز، یادآوری کنیم که نوع برش با شکل الماس متفاوت است.
منظور از شکل، ظاهر و فرمی است که الماس دارد، مانند گرد، زمردی یا گلابی شکل اما برش، کیفیت انعکاسی الماس را شامل می شود. یک برش خوب درخشندگی را که از قلب و درون الماس می ترواد را منعکس می کند.برش بر اساس سطح کیفی به صورت زیر تقسیم بندی می شود:
1- ایده آل (Ideal):
کمترین سطح خارجی با بیشترین درخشندگی که فقط در نوع گرد دیده می شود.

2- اعلا (Premium):
بسیار نزدیک به نوع ایده آل
3- خیلی خوب (Very good):
این نوع الماس قسمت بیشتر نوری را که داخل سنگ می شود، منعکس می کند در این نوع برش الماس به قطعات درشت تری تقسیم می شود.

4- خوب (Good):
این نوع الماس، کمی بیشتر از نوری که در داخل می ماند، انعکاس می دهد و برش دهنده برای خلق بزرگترین قطعه ممکن، این نوع برش را انتخاب می کند.

 

5- نسبتاً خوب و ضعیف (Fair & Poor):
فقط تعداد کمی از نوری که وارد آن می شود، منعکس می کند که معمولاً برای بالاترین وزن الماس این نوع برش را انتخاب می کند.

 

 

قیراط الماس

 

وقتی درباره شفافیت و یا درجه خلوص الماس صحبت می کنیم، منظور خراش و صدمه های روی سطح خارجی و لکه ها و عیوب داخلی آن می باشد.
توجه داشته باشید ، تشخیص شفافیت با چشم غیر مسلح امکان پذیر نمی باشد.
عیوب داخلی شامل حبابهای هوا، ترک و مواد غیر معدنی یافت شده داخل آن می باشد.
عیوب خارجی شامل خراشیدگی، حفره، شکستگی که برخی از آنها در حین برش سنگ و بیشتر در قسمت کمر الماس ایجاد می شوند، می باشد.
دامنه درجه بندی شفافیت که به وسیله بزرگنمایی 10x loup معین می شود، به این شرح است:
- F: بدون هیچ عیب داخلی یا خارجی (بسیار نادر)
- IF: بدون عیب داخلی ولی مقداری عیب سطحی

قیراط الماس

- VVS1-VVS2: خیلی خیلی کم عیب داخلی دارد (درجه 2) که به سختی توسط بزرگنمایی 10X بوسیله جواهرشناس مجرب تشخیص داده می شود.

- VS1-VS2: عیب داخلی خیلی کم (درجه 2) که به سختی توسط بزرگنمایی 10X دیده می شود.

- SI1-SI2: عیب داخلی  کم (درجه 2) ایراد کمی  که آسانتر بوسیله بزرگنمایی 10X دیده می شود.

- I1-I2-I3: عیب داخلی که بوسیله بزرگنمایی 10X و همینطور چشم غیر مسلح دیده می شود. (درجه 3)

 

بخاطر داشته باشید این درجه بندی بر روی ارزش الماس تاثیر می گذلرد نه روی نمای ظاهری آن.
الماس های درجه VS و VVS، بهترین انتخاب از نظر قیمت و ظاهر هستند. مقرون به صرفه ترین (و هنوز یک انتخاب خوب) الماس هایی هستند که اصطلاحاً جواهرفروشان به آن eye-clean می گویید و با چشم غیر مسلح نمی توان عیبی در آن یافت.

 

 

درجه بندی الماس، جنبه های کیفی زیادی از آنرا در بر می گیرد. اما چهار مورد از آن ضروری است که به خاطر سپرده شود.
برش الماس (Diamond Cut):
مهمترین عامل نمایش، کیفیت و چالش برانگیزترین آن برش الماس است. درخشش الماس به مقدار زیادی بسته به نوع برش آن می باشد.
رنگ الماس (Diamond Color):
منظور جواهرفروشان از رنگ الماس حد بین سفیدی یا بی رنگی کامل و وجود مقدار کمی رنگ متمایل به زرد در آن می باشد.
شفافیت الماس (Diamond Clarity):
وقتی درباره شفافیت و یا درجه خلوص الماس صحبت می کنیم، منظور خراش و صدمه های روی سطح خارجی و لکه ها و عیوب داخلی آن می باشد.
وزن الماس (قیراط) (Carat Weight):
واژه قیراط carat، از کلمه کاروب (carob)، که دانه های گیاهی است و در گذشته برای وزنه از آن استفاده می کردند، گرفته شده.  این دانه ها از نظر وزن و شکل بسیار یکدست می باشند.

قیراط الماس

سایر ویژگی های الماس، زیرمجموعه آنها هستند. مانند عمق و سطح که جزیی از نوع برش محسوب می شوند.

 

از نظر اغلب مردم مدل کلاسیک الماس، جواهر گرد و سفید با درخششی خیره کننده است کخ چشم ها را می فریبد.
می توان گفت هم آری، هم نه. الماس ها، کریستال های طبیعی در اشکال و اندازه های گوناگون هستند که در طول میلیونها سال بر روی زمین پدید آمده اند.
هنر و ابتکار جواهرسازان این کریستالها را به جواهراتی با زیبایی خارق العاده و باور نکردنی تبدیل می کند.

قیراط الماس

 

شکل الماس
- الماس های گرد (Round Diamonds)
این شکل الماس، استاندارد آن در میان اشکال گوناگون است و نزدیک به 75% الماس های فروخته شده را شامل می شود. الماس گرد، 58 سطح برش دارد که بین تاج، کمر و پایه آن تقسیم شده اند. با فرمولی دقیق تا به نهایت درخشندگی آتشین برسد.
- الماس بیضی شکل (Oval Diamonds)
این نوع الماس، طرحی کاملاً متقارن و معمولی بین خانم های با دستان کوچک یا انگستان کوتاه می باشد. حالت کشیده آن باعث می شود تا انگشتان بلندتر به نظر برسند.
- الماس مارکیز (Marquise Diamonds)
این نوع الماس، مدلی کشیده با انتهای زاویه دار، الهام گرفته شده از لبخند گیرای مادام مارکیز ...... به سفارش پادشاه آفتاب لویی چهاردهم که می خواست الماسی مانند آن داشته باشد. این الماس به صورت تک نگین و یا همراه با الماس های کوچکی که آنرا احاطه کرده اند، بر روی پایه قرار می گیرد.
- الماس گلابی شکل (Pear Shaped Diamonds)
این شکل الماس، تلفیقی است از فرم بیضی و مارکیز، بیشتر شبیه قطره اشکی براق می باشد. این مدل هم از آن دسته الماس ها می باشد که برای هماهنگ شدن دستانی با انگشتان کوتاه و یا متوسط و نگین طرتحی شده اند و معمولاً بر روی پایه آویز و یا گوشواره زیبا می شوند.
- الماس قلبی (Heart Diamonds)
این نوع الماس سمبل نمادی از عشق می باشد. اساساً الماسی است گلابی شکل با یک شکاف در قسمت بالای آن.
در این نوع الماس، مهارت برش دهنده زیبایی برش را نمایان می کند.
- الماس با برش زمردی (Emerald Cut Diamond)
این نوع الماس، شامل مستطیلی با گوشه های بریده شده می باشد. این مدل به عنوان برش پله ای شناخته می شود، زیرا صفحات متحدالمرکز تخت آن، حالت پلکانی را در خاطر تداعی می کنند. 
از آنجایی که عیوب نگین و رنگ نامرغوب در این برش بیشتر مشخص می شوند، این زحمت را به خود بدهید و سنگی با رنگ و شفافیت عالی انتخاب کنید.
برش پرنسسی (Princess Cut Diamond)
یک طرح چهارگوش مربع یا مستطیل با تعداد زیادی وجوه براق است. این مدل برش نسبتاً جدید بوده و اغلب بر روی پایه های تک نگین حلقه نامزدی استفاده می شود. این نوع برش متناسب با دستانی با انگشتان بلند و معمولاً با سنگ های مثلثی شکل که در اطرافش قرار می گیرد، متناسب می شود.
برای درخشندگی بیشتر این نگین، لازم است تا سنگ عمق کافی داشته باشد، بنابراین وزن بیشتری را طلب می کند.
- الماس مثلثی (Trilliant Diamonds)
این طرح مثلثی با درخشندگی آتشین و فوق العاده است و اولین بار در آمستردام ساخته شد. طرح اصلی به طبیعت الماس و سلیقه شخصی فرد برش دهنده بستگی دارد و می تواند به شکل سنتی مثلث با گوشه های زاویه دار و یا یک مثلث گرد شده شامل 25 زاویه بر روی تاج، 19 زاویه بر روی کمر و پایه ای صیقلی شده باشد.
- الماس برش رادیانت (درخشنده) (Radiant Cut Diamonds)
این شکل الماس به صورت مربع یا مشتطیل بوده و تلفیقی است از شکوه طرح زمردی و درخشش الماس گرد.
در این نوع تراش 70 زاویه وجود دارد که تاثیر و شدت انعکاس نور ار به بالاترین حد ممکن می رساند به همین دلیل نیازمند آن است تا وزن بیشتری داشته باشد تا عمق لازم را برای این تراش داشته باشد.
- الماس برش کوسنی یا کاشن (Cushion Cut Diamond)
این مدل نگین دارای قدمت زیادی بوده و ترکیبی از برش قدیمی معدنی. برشی عمیق و با زاویه های بزرگ و برش مدرن بیضی

 

الماس کولینان (Cullinan Diamond)، بزرگترین الماس خالص (خام) جهان است که تا کنون پیدا شده به وزن 310675 قیراط معادل 35/621 گرم است.
بزرگترین جواهری که از آن تولید شده به نام کولینان 1 (Cullinan I) یا ستاره بزرگ افریقا (Great Star of Africa) به وزن 4/530 قیراط معادل 1/106 گرم، بزرگترین الماس تراشیده شده تا سال 1985 در جهان بود. کشف الماس طلایی جابلی به وزن 67/545 قیراط معادل 13/109 گرم، که آن هم از معدن پرمیر (Premier) استخراج شده است.

شناسایی الماس

کالینان 1 (Cullinan I)، در حال حاضر در راس یک تاج قرار گرفته است. 
دومین الماس از نظر بزرگی کولینان 2 (Cullinan II) یا ستاره کوچکتر افریقا (Lesser Star of Africa) می باشد. وزن این سنگ 4/317 قیراط معادل 5/63 گرم می باشد، که چهارمین الماس بزرگ تراشیده شده در جهان می باشد.
این دو الماس، هر دو در جواهرات سلطنتی انگلستان بر روی تاج سلطنتی انگلستان قرار دارد.

شناسایی الماس

تاریخچه الماس کولینان (Cullinan Diamond):
الماس کولینانتوسط توماس اوان پاول، پیدا شده و پس از استخراج آن را به فردریک ولز ، مدیر خارجی شرکت حفاری معدن الماس پرمیر در منطقه کولینان در تاریخ 26 ژانویه سال 1905 تحویل داد. این الماس، به نام صاحب معدن سر توماس کولینان (Sir Thomas Cullinan) نامیده شده است.
سر ویلیام کروکز (William Crookes)، قبل از اینکه الماس قطعه قطعه شود، از آنها یک بررسی کامل به عمل آورد و خلوص قابل ملاحظه ای را به جز یک لکه ساه در وسط آن متذکر شد.

رنگهای اطراف نقطه سیاه خیلی زنده بودند و زمانی که با دقت آن را می چرخاندند، رنگها عوض می شدند. بر طبق نظر کروکز این ویژگی به نیروی فشار داخلی که بین الماسها مشترک است، اشاره می کند. سنگ خریداری شد و (به وسیله دولت افریقای جنوبی)، به شاه ادوارد هفتم (King Edward VII)، در روز تولدش هدیه شد. الماس به وسیله برادران آسچرز (Asscher Brothers)، ساکن آمستردام به سه تکه بزرگ تقسیم شد و متعاقباً به 9 تکه سنگ جواهر بزرگ و  مقداری قطعه کوچکتر تبدیل شد.
آن زمان تکنولوژی آنقدر پیشرفت نکرده بود تا کیفیت تراش را مطابق استانداردهای حاضر تامین کند و بریده های الماس مذکور، سختی و ضریب شکستش بالا بود. برای آنکه آسچرز بتواند الماس را با یک ضربه تقسیم کند، شکافی به عمق نیم اینچ در آن ایجاد کرد و سپس به وسیله یک چاقو که اختصاصاً برای همین کار طراحی شده بود، شکسته شد.
الماس به دو قسمت تقسیم شد، در حالیکه نقطه در نظر گرفته شده، برای هر دو تکه نامناسب بود.
شناسایی الماس
روایتهایی در ارتباط با الماس کولینان (Cullinan diamond):
در سال 1905، انتقال الماس از افریقای جنوبی به انگلستان با یک مشکل امنیتی روبه رو بود. کارآگاهانی که از لندن بر روی یک کشتی بخار که شایع شده بود سنگ به وسیله آن حمل شده، قرار گرفتند اما این یک تاکتیک انحرافی بود. سنگ روی کشتی یک سنگ بدل بود که به منظور جلب توجه کسانی که علاقه مند به دزدیدن آن بودند، آنجا گذاشته شده بود.
و اینطور که ثبت شده، الماس واقعی در یک جعبه به وسیله پست با هواپیما فرستاده شد. روایت است که وقتی الماس برش داده شده، با همان اولین حرکت چاقو شکسته شد.
شناسایی الماس

این داستان بر اساس روایت جوزف آسچرز (Joseph Asscher) ، بزرگترین تراشکار آن روزها بوده است که توسط متیو هارت در کتابی که در مورد الماس نوشته، به نام سفر به قلب جذابیت، آورده شده است. با این مضمون که وقتی او حاضر شد تا بزرگترین الماس شناخته شده در آن زمان (الماس کولینان) که 106/3 قیراط (معادل 621 گرم) را برش دهد، یک دکتر و پرستار نیز در کنار وی بودند. هنگامی که او بالاخره الماس را به دو قطعه تقسیم کرد، از دنیا رفت. گفتنی است که قصه مرگ آسچرز، یک افسانه است.
تاریخ نگار الماس به نام لرد لن بالفور (Lord Ian Balfour)، در این مورد نوشته است که آسچرز، تراشکاری ماهر و زبردست بده و این کار برای وی همانند باز کردن در یک قوطی بوده است.
پیرامون نیمه دوم الماس کولینان، شایعاتی نیز می باشد. طبق گفته ویلیام کروکز (Sir William Crookes)، الماس اصلی که تراش داده شده بود، خودش به احتمال زیاد، به اندازه کمتر از نصف یک کریستال 8 پر شکسته شده است و تکه های دیگر هنوز منتظر هستند تا توسط چند معدن دار خوشبخت کشف شوند. بنابراین کروکز قاطعانه اعلام کرد که کریستال اصلی به صورت طبیعی تکه شده نه به دست انسان.
افراد دیگری نیز این دیدگاه را دارند که قبل از اینکه فردریک الماس را به سر توماس کولینان بفروشد، یک تکه از آنرا به وزن 5/1 قیراط (معادل 300 گرم) تا 2000 قیراط (معادل 400 گرم)، جدا کرده بوده است.

-----

 

قیمت برلیان

قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 0.3 الی 0.37 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - 4,972 4,496 4,023 5,779 6,444 7,486 8,399 8,899 10,156 12,680 -
E - 4,522 4,231 4,611 5,753 6,169 7,026 7,770 8,296 9,299 10,285 17,036
F - 2,233 4,221 4,092 5,600 6,060 6,805 7,397 7,800 8,462 9,527 -
G 1,813 3,437 3,801 4,095 5,346 6,027 6,649 7,139 7,651 8,214 8,452 -
H - 3,027 4,006 3,791 5,061 5,637 6,593 6,738 7,509 7,694 7,691 8,475
I - 2,097 3,549 3,384 5,081 5,270 5,620 6,067 6,401 6,735 6,937 -
J 1,469 2,223 2,772 3,559 4,671 4,846 4,992 5,581 5,551 6,067 6,530 -
K - 2,332 2,223 3,000 4,697 4,238 4,883 5,111 5,266 5,610 5,885 -
L - - 1,988 2,412 3,827 3,685 3,877 3,794 4,482 5,117 5,471 -
M - 1,499 1,750 2,306 2,938 3,265 3,870 3,536 5,104 4,092 4,684 -
N 1,919 2,203 1,945 2,246 2,756 3,033 4,228 3,440 5,577 5,266 2,911 -
O - - - - - - 3,794 2,885 2,822 4,006 - -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 0.38 الی 0.45 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - 2,967 4,469 4,975 6,464 7,231 8,482 10,225 10,486 12,018 14,760 -
E 2,183 3,844 4,621 4,916 6,332 7,069 8,194 9,342 9,964 11,012 12,226 -
F 1,912 3,847 4,145 4,396 6,298 7,116 8,015 8,703 9,630 10,516 11,155 -
G 2,292 2,521 4,155 4,204 5,865 6,758 7,820 8,627 9,034 9,332 10,073 11,522
H 2,306 2,306 4,247 4,003 5,749 6,530 7,453 8,025 8,852 9,117 9,299 -
I 1,611 2,332 3,993 3,976 5,488 5,974 6,421 6,785 7,294 7,880 8,637 -
J 1,393 2,283 3,513 3,467 4,830 5,422 5,862 6,040 6,795 7,221 7,529 -
K 1,340 2,316 2,541 3,133 4,218 5,184 5,584 5,898 6,308 5,892 6,361 -
L - 2,306 2,001 3,960 3,344 4,644 4,959 4,760 5,084 5,561 6,249 -
M 2,679 1,806 1,852 2,362 3,067 3,500 4,056 4,893 4,390 4,982 5,309 -
N - 1,614 1,819 2,273 - 4,816 4,678 4,175 5,452 5,944 - -
O - - - - 3,500 3,834 3,867 5,789 - - - -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 0.46 الی 0.49 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - - 4,638 6,553 6,801 7,592 9,497 12,395 13,014 16,755 18,287 -
E - 3,500 4,714 4,747 6,613 7,423 8,644 10,857 12,680 14,317 16,097 -
F - 3,334 4,003 5,157 6,239 7,301 8,224 10,261 11,571 12,789 14,340 -
G 2,375 5,104 3,989 5,157 5,366 6,814 7,208 8,842 11,042 11,644 12,981 -
H 1,813 3,672 3,741 6,573 5,352 6,305 7,284 8,515 10,830 11,178 11,704 -
I - 2,329 3,847 3,847 5,233 6,500 7,063 7,030 8,627 8,535 11,002 -
J - 2,230 3,295 3,940 4,936 5,167 6,335 6,441 7,708 8,502 9,001 -
K 1,985 2,124 2,888 3,540 3,983 3,831 5,184 6,212 6,943 7,317 - -
L - - 2,124 3,030 2,517 3,583 3,774 3,708 4,873 - - -
M - - 2,799 - 3,060 4,211 4,469 3,391 4,347 - 5,706 -
N - - - - - 2,071 2,220 - 3,116 - - -
O - - 17,241 - - - - 2,630 - - - -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 0.5 الی 0.69 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - 4,122 5,200 5,958 8,644 11,462 14,019 15,197 17,026 19,471 24,440 36,977
E 2,772 4,105 5,293 5,809 8,604 10,619 12,683 14,721 15,888 17,443 18,796 28,555
F 2,736 4,254 5,366 5,488 8,095 9,937 12,332 14,330 14,879 16,219 17,076 18,584
G 2,832 3,956 5,207 5,379 7,443 9,329 11,327 12,878 13,900 14,975 16,623 17,466
H 2,309 3,735 5,048 4,906 6,934 8,793 10,331 11,284 12,289 13,956 14,820 14,648
I 2,263 3,311 4,459 4,585 6,477 7,274 9,071 9,838 10,424 12,054 13,030 11,614
J 3,768 3,672 4,314 4,413 6,269 6,841 7,605 8,346 8,968 9,603 10,410 -
K 1,386 3,033 3,788 4,410 5,303 5,997 6,024 6,305 7,182 7,946 8,432 7,866
L - 3,334 3,543 3,887 4,390 5,091 5,154 5,812 5,581 6,418 6,963 -
M - 3,242 3,583 2,511 4,095 4,195 4,790 5,554 5,270 5,432 6,838 -
N - 2,646 3,242 3,731 4,324 4,479 5,048 5,974 4,912 6,017 6,298 -
O - - 3,827 - 3,583 3,903 4,085 5,246 4,496 5,323 - -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 0.7 الی 0.89 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - 4,416 7,737 8,005 12,306 14,989 18,260 19,901 21,793 26,031 34,846 39,190
E 2,081 4,271 7,159 7,681 11,992 14,598 16,762 18,211 19,924 22,478 25,776 38,948
F 3,030 4,029 7,023 7,456 11,810 14,324 15,610 17,999 18,574 21,089 23,801 31,906
G 2,799 3,745 7,314 7,264 10,992 12,971 14,188 16,001 17,519 19,286 21,330 -
H 3,592 4,678 6,543 6,980 10,308 12,349 13,245 14,115 15,286 17,473 17,757 17,847
I 2,904 4,175 6,312 6,186 8,922 10,625 12,140 12,845 13,722 14,350 15,058 -
J - 4,204 6,146 5,389 8,002 9,064 9,550 10,132 11,092 11,297 12,134 11,595
K 1,449 3,325 3,940 4,456 5,663 6,821 7,383 7,962 8,022 8,693 9,431 -
L 1,141 2,173 4,095 4,459 5,141 5,594 6,097 6,930 7,106 7,737 8,065 -
M 1,148 1,111 3,387 4,032 4,687 5,167 5,299 6,484 6,176 7,063 10,701 -
N 2,636 2,660 4,271 4,287 4,684 5,581 5,376 5,756 6,404 7,774 - -
O - - 3,688 - 3,110 4,836 5,432 4,429 6,176 7,132 - -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 0.9 الی 0.99 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - - 11,313 9,243 15,885 19,021 21,859 25,673 32,485 38,611 48,029 57,357
E - 6,034 8,660 8,310 15,829 18,399 20,553 23,510 28,773 34,668 38,882 -
F - 4,618 9,838 8,773 14,955 18,091 20,245 21,843 26,335 31,449 35,998 49,395
G - 5,101 8,832 9,448 14,026 16,454 18,746 20,268 21,568 26,500 30,516 32,266
H 3,278 5,240 8,406 8,902 13,384 15,518 16,874 18,392 20,020 22,683 24,138 -
I 3,070 3,927 7,989 7,512 11,972 13,923 14,681 15,782 17,354 18,823 19,835 -
J - 5,012 7,956 6,550 10,731 12,481 12,994 13,520 14,734 15,601 17,188 -
K - 5,614 6,107 4,949 8,267 8,951 10,212 10,222 11,035 11,915 10,672 -
L 1,700 4,654 3,887 7,569 6,871 7,542 8,591 8,826 10,000 9,358 8,330 -
M - 3,325 3,523 5,736 6,854 7,102 7,152 9,114 9,729 10,169 - -
N - 1,581 1,852 - 5,419 6,140 6,431 6,414 7,757 8,750 - -
O - - 4,195 - 5,984 6,586 6,189 6,636 7,135 8,336 - -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 1 الی 1.49 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - 4,730 11,528 10,510 17,893 22,336 33,027 39,511 47,159 57,199 77,913 109,257
E 2,716 6,087 9,967 10,007 18,230 21,664 28,581 33,801 38,955 48,042 53,722 69,911
F 3,225 5,700 9,921 10,023 17,615 21,482 26,239 32,078 33,960 40,910 46,911 58,717
G 2,729 5,508 10,814 9,745 17,096 20,285 24,195 27,129 31,492 35,081 36,643 47,324
H 2,924 6,368 10,390 9,676 16,623 19,448 21,909 23,672 26,530 29,749 30,877 39,474
I 6,252 5,630 9,835 8,928 15,210 17,800 19,018 20,281 21,919 24,152 25,237 22,908
J 3,986 4,886 8,134 8,478 14,026 15,200 16,957 18,174 19,640 20,189 20,883 22,518
K 3,166 2,097 7,625 7,575 11,419 12,428 14,241 15,184 15,766 16,196 16,504 16,732
L 3,586 3,999 7,301 6,140 9,408 11,029 11,902 12,865 13,361 13,348 14,866 -
M - 3,536 5,925 5,825 7,648 9,041 9,656 10,433 10,824 11,035 12,865 -
N 863 4,826 6,543 - 7,569 7,919 9,993 9,266 10,215 10,513 13,480 -
O - 3,837 5,749 4,985 7,433 9,689 8,571 8,895 8,885 9,547 11,135 -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 1.5 الی 1.99 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - 4,469 11,244 11,810 22,590 30,417 43,930 53,702 62,564 76,689 98,860 114,764
E - 5,895 8,915 12,266 22,915 30,824 39,795 46,732 52,756 63,014 70,245 82,584
F - 7,357 11,303 12,276 23,057 29,640 35,703 42,425 46,735 53,805 59,035 72,167
G 3,619 6,017 8,664 12,326 21,307 27,807 31,796 36,418 40,252 44,638 48,069 57,357
H 3,698 7,453 10,949 11,485 21,055 25,878 28,915 30,056 33,993 37,814 37,969 44,605
I 3,579 6,470 11,165 10,953 19,223 22,706 24,175 26,107 29,021 31,400 32,802 36,137
J 2,306 6,341 11,072 9,332 16,957 18,670 20,635 22,494 24,241 24,856 26,699 -
K 3,341 5,028 8,836 7,655 13,589 14,873 16,894 18,644 19,530 20,384 20,007 17,456
L 1,389 6,269 8,799 7,661 11,383 12,435 14,386 15,184 14,903 16,332 17,073 -
M 2,666 4,185 7,777 5,501 9,765 10,744 10,814 12,147 12,220 13,404 17,837 -
N - - 6,963 7,608 8,280 10,341 9,927 10,083 11,945 12,524 11,555 -
O - - - 6,788 7,579 9,765 9,259 10,668 11,948 9,683 - -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 2 الی 2.99 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - 7,675 10,443 14,400 29,001 39,868 59,405 79,342 93,772 114,162 148,572 147,894
E - 6,384 14,545 13,771 30,764 38,720 52,442 69,991 82,674 90,259 100,368 133,660
F 3,430 9,659 14,542 14,066 30,248 36,798 50,030 61,162 72,194 80,762 89,121 100,394
G 2,851 4,135 13,513 14,284 28,532 34,711 43,705 49,594 58,780 65,214 76,289 77,215
H 2,630 7,211 12,560 13,894 28,247 34,125 37,291 42,749 49,306 53,897 57,787 -
I - 6,834 14,598 11,704 25,961 29,640 31,724 35,187 39,835 43,001 44,347 44,192
J 2,775 11,317 13,675 10,764 21,839 24,691 25,839 28,932 31,601 33,871 33,371 -
K 2,322 6,070 10,390 10,139 17,612 21,502 23,255 25,230 26,295 28,340 27,456 -
L - 5,720 12,842 9,302 14,026 16,219 18,750 19,319 21,211 22,147 23,685 -
M 1,489 2,739 4,843 8,753 11,532 14,972 14,979 17,675 17,883 18,472 19,173 -
N - 5,342 9,315 - 10,701 13,847 14,489 14,188 17,463 16,983 16,633 -
O - - 8,300 - 7,976 11,310 - 13,563 14,893 18,439 - -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 3 الی 3.99 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - - 12,914 15,878 33,371 53,775 106,061 147,983 181,139 201,375 296,374 340,426
E - - 11,168 16,666 38,938 53,133 89,941 112,548 143,577 167,530 184,246 196,078
F - 12,901 13,116 16,325 37,311 53,077 86,891 96,299 118,109 144,996 165,903 204,570
G - 4,678 16,464 15,131 36,749 48,224 68,360 82,399 98,175 109,164 122,740 147,762
H - 9,266 14,813 16,083 35,065 42,475 53,322 66,094 77,252 80,212 95,651 -
I 6,537 6,461 11,277 13,725 32,058 35,167 46,828 52,710 63,636 67,354 72,561 -
J 10,586 7,073 12,438 15,892 29,104 31,575 39,283 44,526 49,957 50,814 55,452 -
K - 6,054 20,801 12,987 22,961 27,423 32,243 36,649 40,272 42,273 44,215 -
L - 4,830 12,835 14,310 16,867 20,622 26,275 28,108 29,322 28,856 21,790 -
M - - - 7,251 17,175 17,638 18,849 22,180 25,276 25,558 27,327 -
N - - 8,743 - - 15,207 21,171 21,403 21,872 16,011 37,308 -
O - - - - - 13,166 16,424 12,038 16,014 15,700 23,239 -
قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 4 الی 4.99 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - - 25,525 19,461 31,654 49,091 117,262 157,567 286,969 259,810 336,099 311,273
E - - 13,940 23,133 44,059 61,251 122,102 155,364 168,781 198,592 283,118 -
F - - 17,476 18,806 38,250 63,689 107,520 139,217 140,534 160,557 227,776 -
G - 15,994 11,145 16,523 39,640 60,957 94,873 110,173 117,798 136,607 149,178 -
H 5,157 8,601 12,547 15,852 41,800 51,353 68,624 83,084 90,054 113,521 99,567 -
I - - 23,533 22,468 37,275 47,748 56,107 61,191 65,611 84,003 89,806 -
J - 14,615 13,351 12,835 33,871 39,808 46,739 52,180 65,809 64,069 80,325 -
K - - 11,184 14,138 23,837 32,561 38,045 43,662 49,461 47,169 58,601 -
L - - 15,333 15,071 20,417 22,895 27,800 30,804 - 34,010 - -
M 5,399 - 6,953 11,674 10,318 19,927 24,069 26,328 27,800 - 32,511 -
N - - 9,831 - - - 18,899 22,147 22,147 29,990 - -
O - - - - 12,382 16,695 - 20,731 - - - -

 

 

قیمت هر قیراط تخمه برلیان گرد 5 الی 5.99 قیراط به هزار تومان
I3I2I1SI3SI2SI1VS2VS1VVS2VVS1IFFL
D - - - 19,077 37,900 68,400 152,327 252,546 311,111 418,439 495,631 460,831
E - - 15,412 - 65,816 95,241 162,869 188,963 221,732 269,255 290,783 332,338
F - - 13,606 18,909 48,690 53,540 122,145 180,792 206,793 275,980 295,385 -
G - 2,944 15,458 24,317 49,696 53,867 114,229 134,354 166,300 184,474 204,669 -
H - - 16,166 17,341 52,359 60,447 87,659 94,692 130,745 138,642 135,866 -
I - - - 16,113 48,942 62,478 76,613 86,114 96,703 98,125 78,979 -
J - 8,822 22,693 12,775 41,787 50,516 63,735 66,772 74,334 86,623 78,916 -
K - 4,985 11,965 19,077 28,604 43,050 46,547 53,083 53,421 71,304 60,616 -
L - - - 12,263 23,715 31,138 35,442 41,568 40,771 38,426 47,020 -
M - - - 12,263 - 24,674 30,394 38,204 - - 34,291 -
N - - - - 28,187 - - - - 32,260 - -
O - - - - - 17,205 - 28,402 - - - -